Zapis dialogów na śniadanie

Dyskusje, wymiana poglądów oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
crussaider
Użytkownik zbanowany

Post#21 » 4 wrz 2016, o 10:35

Przeczytałem, w zasadzie to bardzo ciekawe, pouczające, zapewne zgodne z poprawną pisownią, itd. itd. itd...

ale z drugiej strony pojawia mi się taka myśl, czy czasem nie jest tak, że forma może przytłaczać treść.
Zapewne ważne są te kropki i pauzy, nie neguję tego, ale jak dla mnie zupełnie nieistotne jest to że kropkę damy "Gdy po kwestii bohatera pojawia się inny czasownik niż taki, który określa sposób wypowiedzenia dialogu"

Przykładowo poniższe zdanie w zasadzie nie potrzebuje tego rozróżnienia "z kropką, bez kropki"

— Zacznijmy od podstaw — powiedziała.
— Zacznijmy od podstaw. — powiedziała
— Zacznijmy od podstaw — powiedziała

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie. — Uśmiechnęła się
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się.
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się

Oczywiście to tylko moja luźna myśl.
Ja mam przekonanie, że mimo wszystko to tylko "słabe" prawa i zasady, może za 10 lat kilku profesorów spotka się przykładowo na wódeczce i stwierdzą:
- panowie, dość tych kropek i bezkropek po czasownikowych bo jak wypiję to mi się to wszystko pierdoli.
- dlaczego puszczasz go wolno panie?!
- za wczesna pora by... zabijać książęta.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#22 » 10 wrz 2016, o 12:46

Jak dla mnie poniższe wariacje wyglądają jak nieszczęście i pewnie będą tak wyglądać dla innych, którzy lubią poprawny zapis :)

— Zacznijmy od podstaw. — powiedziała
— Zacznijmy od podstaw — powiedziała
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się.
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się

Osobiście bardzo wątpię, by jakiś profesor kiedykolwiek uznał za dopuszczalne opuszczanie kropki na końcu zdania czy niepotrzebne zapisywnie dużą literą słowa, które znajduje się w środku.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Camenne

Post#23 » 9 sty 2018, o 19:17

Jakby ktoś był zainteresowany objaśnieniami zapisu dialogów, na stronie Fantazmatów znajduje się nieco bardziej obszerny poradnik: http://fantazmaty.pl/2018/01/04/jak-zapisywac-dialogi/
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Vademecum literackie”