Zakupoholizm

Wszelkie utwory literackie niepasujące do powyższych działów.
Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zakupoholizm

Post#1 » 11 mar 2017, o 13:56

Kupuj zdrowie
płać za szczęście

kupuj miłość
płać za przyjaźń

kupuj zaufanie
płać za bezpieczeństwo

kupuj czas
płać za przyjemności

oddychaj
tlen jest za darmo

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Zakupoholizm

Post#2 » 11 mar 2017, o 15:06

oddychaj
tlen jest za darmo

Nie wiadomo jak długo jeszcze. Skoro poniektórzy chcą wprowadzić podatek od deszczu, to dlaczego nie od tlenu?

A idei tego utworu nie rozumiem. Czemuż kupując jedno, płacę za coś innego? I poetycko również to mi jakoś nie brzmi. :frown:

szczepantrzeszcz
Księżycowe Ostrze
Księżycowe Ostrze

Zakupoholizm

Post#3 » 11 mar 2017, o 20:27

Gorgiasz pisze:A idei tego utworu nie rozumiem. Czemuż kupując jedno, płacę za coś innego?
Gorgiaszu, nie jesteś sam. Też nie rozumiem. Może Autorowi chodziło o płacenie tylko za te rzeczy, które są warte, aby za nie płacić? Aż chciałoby się powiedzieć: kupuj poezję płać za sens, jednak taka postawa groziłaby załamaniem rozchwianej światowej gospodarki... i poezji na zdrowie by nie wyszła :))

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Zakupoholizm

Post#4 » 12 mar 2017, o 09:02

Bo chyba chodzi o to, że pewnych rzeczy kupić się nie da. Można za nie płacić, niekoniecznie cash, ale kupić się nie da.
Tak jest właśnie z miłością. Nie pasuje mi tylko ta przyjaźń, chyba, że to jest "przyjaźń", ale trochę wówczas naciągana byłaby również miłość. Ostatnią zwrotkę "oddychaj", ja rozumiem jako odniesienie do naszego konsumpcyjnego świata. "Tlen jest za darmo", a człowiek powinien się umieć odnaleźć i zdecydować, co ważne. Zdecydować, czy "kupiona" przyjaźń, to przyjaźń o jaką nam chodzi.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Zakupoholizm

Post#5 » 12 mar 2017, o 10:59

Tak jest właśnie z miłością.

Nieprawda.
Można kupić prawdziwą miłość.
I to niedrogo.
 Rozwiń, aby przeczytać
W schronisku dla psów.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Zakupoholizm

Post#6 » 15 mar 2017, o 12:06

Bo chyba chodzi o to, że pewnych rzeczy kupić się nie da. Można za nie płacić, niekoniecznie cash, ale kupić się nie da.
Tak jest właśnie z miłością.

Jeżeli taki był zamysł autora, to miałoby to pewien sens. Wiadomo, na przykład zdrowia kupić się nie da (Steve Jobs potwierdziłby, gdyby mógł), bezpieczeństwo za to tak (choć pewnie nie zawsze). Ale dla mnie mało klarowne mimo wszystko, to "kupuj"/"płać" i mnie zmyliło.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Zakupoholizm

Post#7 » 15 mar 2017, o 14:24

Nie chodzi tu o kupowanie i płacenie w sensie materialnym. Chodzi bardziej o wkładanie wysiłku i jego konsekwencje. Czasem się mówi "kupię ci trochę czasu" a nie występuje wtedy żadna transakcja(materialna).
Lecząc się na jakąś chorobę przypłacamy to szczęściem.
Zakochując się bywa że zaniedbujemy przyjaźnie
Ufając komuś narażamy się na niebezpieczeństwo zdrady
Oddychamy automatycznie i się nad tym nie zastanawiamy. To jest ta czynność która nie wymaga od nas żadnej decyzji i działania dlatego jest darmowa.

alf3on
scyzoryk
scyzoryk

Zakupoholizm

Post#8 » 5 lip 2018, o 14:55

Miłość też jest za darmo...

Wróć do „Inne”