Przysłówki i strona bierna w narracji

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
andy
scyzoryk
scyzoryk

Post#1 » 15 sie 2017, o 08:13

Witam,
S. King w swoim poradniku odradza używania przysłówków w narracji i didaskaliach. W prawdzie znalazłem w polskim internecie potwierdzenie dla tej drugiej opcji, ale nie dla pierwszej. To samo tyczy się strony biernej.

Czy w polskiej prozie także powinno się unikać przysłówków i strony biernej w narracji?

"Andrzej głośno zamknął drzwi, po czym zamaszyście wyciągnął rękę do powitania. Został powitany z odrazą".

Awatar użytkownika
pauvrelelian
lekki sztylet
lekki sztylet

Przysłówki w narracji

Post#2 » 15 sie 2017, o 08:17

Myślę, że chodzi raczej o ich nadmiar. Nieużywanie ich wcale jest chyba niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Na pewno przysłówki, jak i zresztą przymiotniki, osłabiają dynamikę akcji. Dziwi mnie, że o przymiotnikach King nic nie napisał.
Zdanie, które przytoczyłeś, brzmi beznadziejnie właśnie z powodu nadmiaru przysłówków. O wiele lepiej brzmiałoby z tylko pierwszym, a może i faktycznie lepiej bez żadnego z nich.

Dodano po 3 minutach 31 sekundach:
Strona bierna z kolei jest mniej naturalna w mowie żywej w ogóle. Nikt nie mówi "śmieci zostały przeze mnie wyrzucone", każdy użyje strony czynnej: "wyrzuciłem śmieci". To samo dotyczy imiesłowów przysłówkowych uprzednich, tzn. tych na -wszy/łszy - nikt normalny tego nie używa i w literaturze typu Kinga powinno się to wyrugować lub ograniczyć do minimum.
facebook: Marcin Podlaski Poezja Record
instagram: marcinpodlaski_poetryrecord

andy
scyzoryk
scyzoryk

Przysłówki w narracji

Post#3 » 15 sie 2017, o 08:23

pauvrelelian pisze:To samo dotyczy imiesłowów przysłówkowych uprzednich, tzn. tych na -wszy/łszy - nikt normalny tego nie używa i w literaturze typu Kinga powinno się to wyrugować lub ograniczyć do minimum.

Oj, ja tego używam! Nie dość, że przychodzi mi to naturalnie i często pozwala eliminować powtórzenia i zaimki, to myślałem, że takie słowa dodają polotu, jak polski czas zaprzeszły.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Przysłówki w narracji

Post#4 » 15 sie 2017, o 11:10

Myślę, że chodzi raczej o ich nadmiar. Nieużywanie ich wcale jest chyba niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Na pewno przysłówki, jak i zresztą przymiotniki, osłabiają dynamikę akcji. Dziwi mnie, że o przymiotnikach King nic nie napisał.

King pisze o prozie anglojęzycznej i część jego rad może się mieć nijak do polskojęzycznej. U nas nadmiar przymiotników to plaga, którą widać zwłaszcza w prozie osób zaczynających pisać, i dużo osób zwraca właśnie na nie uwagę, ale może podobny problem nie występuje aż tak powszechnie przy pisaniu po angielsku.

pauvrelelian pisze:To samo dotyczy imiesłowów przysłówkowych uprzednich, tzn. tych na -wszy/łszy - nikt normalny tego nie używa i w literaturze typu Kinga powinno się to wyrugować lub ograniczyć do minimum.

Mam odwrotne zdanie; w mowie potocznej rzeczywiście mało się ich używa, ale w prozie - raczej powszechnie. Wiadomo, trzeba używać ich z głową, nie można przesadzić czy też używać ich w dziwnych kombinacjach, ale tak jest ze wszystkim.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Post#5 » 15 sie 2017, o 21:17

Poradnika Kinga nie czytałam, ale słyszałam dużo dobrego. Pamiętajcie jednak, że King posługuje się językiem angielskim. W tym języku problem jest z przysłówkami, ale z przymiotnikami już nie. U nas sytuacja ma się chyba odwrotnie.
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
pauvrelelian
lekki sztylet
lekki sztylet

Przysłówki w narracji

Post#6 » 30 sie 2017, o 09:52

andy pisze:Oj, ja tego używam! Nie dość, że przychodzi mi to naturalnie i często pozwala eliminować powtórzenia i zaimki, to myślałem, że takie słowa dodają polotu, jak polski czas zaprzeszły.

Na pewno oprószają wypowiedź patyną. Kiedyś sam często używałem imiesłowów przysłówkowych na -wszy, ale prawda jest taka, że jeśli chcesz jak najbardziej uniesztucznić sztukę, zbliżyć ją do rzeczywistości albo współczesności, to pamiętaj, że te imiesłowy to w języku właściwie archaizm. Statystyki w korpusach językowych dowodzą, że jednymi z nielicznych, którzy całkiem często się tymi formami posługują, są naukowcy - i to językoznawcy ;)
Co nie znaczy, że zalecana jest ich kompletna eliminacja w prozie czy poezji. Ale należy moim zdaniem dozować je ostrożnie.
Pozdrawiam.
facebook: Marcin Podlaski Poezja Record
instagram: marcinpodlaski_poetryrecord

andy
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 30 sie 2017, o 18:17

Oj, żebym tak to ja potrafił bez zaimków, imiesłowów, przysłówków i przymiotników pisać to co chcę przekazać ;)
Niestety u mnie kiepsko z talentem, czy wyczuciem i tylko samozaparcie pcha pasję do przodu.

Wróć do „Jak pisać?”