Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

#1 Brzytwa Ockhama

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

#1 Brzytwa Ockhama

Post#11 » 24 lis 2017, o 19:20

Podzielam zdanie Cam, fajny poradnik, nawet jak się samemu już zna plus-minus te ''zasady'', to dobrze sobie przypomnieć. ;)
Uważam, że ''zasada'' jak najbardziej słuszna - oczywiście nie w rozumowaniu upraszczania wszystkiego na siłę - można i zbudować skomplikowaną intrygę, ale to zupełnie co innego, niż zamotanie siebie (i potem czytelnika) w milionach wątków, wydarzeń, które się nie łączą. Trzeba mieć wyczucie i dobrze się zastanowić co, po co i dlaczego dodajemy do fabuły naszej powieści, bo może nam wyjść chaos.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

#1 Brzytwa Ockhama

Post#12 » 24 lis 2017, o 20:40

Dlaczego nie? Możesz jakoś uargumentować swoje zdanie? :)
Wybacz, ale nie widzę w tym co napisałaś "Brzytwy Ockhana" To, jakby dorabiać ideologię o stoicyzmie, dla jabłka które wisi na drzewie i nie spada, gdy ktoś trzęsie gałęzią. Argumentacja jest w samej definicji "Brzytwy", którą mam wrażenie- nie do końca rozumiesz.

Awatar użytkownika
Briala
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

#1 Brzytwa Ockhama

Post#13 » 25 lis 2017, o 19:47

Cieszę się, że osobom powyżej poradnik się podoba. :D

Anna Nazabi pisze:
Dlaczego nie? Możesz jakoś uargumentować swoje zdanie? :)
Wybacz, ale nie widzę w tym co napisałaś "Brzytwy Ockhana" To, jakby dorabiać ideologię o stoicyzmie, dla jabłka które wisi na drzewie i nie spada, gdy ktoś trzęsie gałęzią. Argumentacja jest w samej definicji "Brzytwy", którą mam wrażenie- nie do końca rozumiesz.

Ale to nie tak, że ja sobie wymyśliłam teraz, że, u, tu, patrzcie państwo, wpychamy „Brzytwę Ockhama” do literatury. To było już powiedziane i napisane w setkach poradników przed tym, co napisałam tutaj. I to zdecydowanie mądrzejsi ludzie ode mnie się za to zabrali. ;p Ja starałam się przełożyć to tylko na zrozumiały i przystępny język, podając to z prostymi, łatwymi do zapamiętania przykładami. :)

Wróć do „Jak pisać?”