Marzenia są nasze

Wszelkie formy krótkie prozatorskie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Zobacz teksty użytkownika:

Marzenia są nasze

Post#1 » 16 wrz 2017, o 23:55

Dawno temu w zamku mieszkał król. Pewnego dnia zasiadł na tronie i zaczął wysłuchiwać mieszkańców królestwa. Po rozmowie z krawcem, przyszła pora na żebraka. W brudnym stroju klęknął przed władcą, mówiąc:
— Drogi królu! Moja rodzina to rolnicy, ale ja wolę śpiewać i nie umiem pracować w polu, dlatego są zawiedzeni, wygnali mnie z domu. Proszę, przywołaj człowieka, który potrafi nauczyć pracy na roli!
— Posłuchaj, za każdym razem, kiedy będziesz udawał kogoś, kim nie jesteś, doświadczysz przykrej porażki. Zapamiętaj, że jedyne marzenia, za jakie jesteś odpowiedzialny, należą do ciebie, nie do twoich bliskich. Nie szukaj potwierdzenia ich wartości w oczach ludzi.
Granice mojego języka są granicami mojego świata.

Tagi:

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Król i żebrak

Post#2 » 19 wrz 2017, o 11:40

Mądry ten król.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Król i żebrak

Post#3 » 21 wrz 2017, o 19:19

Jeden zgrzyt: skoro chciał zostać śpiewakiem ( a jak fałszował Jerzy Stuhr: Śpiewać każdy może) to gdyby był dobry, zarobiłby na chleb, a nie został żebrakiem.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Król i żebrak

Post#4 » 23 wrz 2017, o 08:52

Nigdzie nie jest napisane, że on gdzieś śpiewał. Powiedział tylko, że woli śpiewać i nie umie pracować w polu. Dla mnie to oznacza, że nie spróbował nawet śpiewać, zrezygnował z tego marzenia, bo uznał, że musi/powinien sprostać oczekiwaniom rodziny i zostać rolnikiem, jak oni. Wyrzucili go z domu, ale może wcale nie zarabiał śpiewem. Może po prostu żebrał siedząc gdzieś. A nawet jeśli by śpiewał to być może inni ludzie, podobnie jak jego rodzina, uważali to za jakieś niepotrzebne, śmieszne, głupie, wymyślone widzi mi się i nie doceniali tego (czytaj: nie dawali kasy).

Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Król i żebrak

Post#5 » 23 wrz 2017, o 13:00

To prawda, często wsparcie bliskich jest bardzo ważne. A jeśli całe życie ten "żebrak" słyszał od rodziny, że jego pasja jest do niczego i powinien z niej zrezygnować, to możliwe, że w końcu sam w te ich słowa uwierzył. Dlatego król powiedział mu, że nie należy szukać poparcia dla własnych marzeń w oczach innych ludzi, bo to nie ich życie. Czasem trzeba mieć odwagę zawalczyć o siebie.

blackrose
scyzoryk
scyzoryk

Król i żebrak

Post#6 » 19 gru 2017, o 12:51

Jak dla mnie jest to zbyt banalne i proste. Rozumiem, że odbiorcą ma być dziecko, jednak jak dla mnie jest to powtórzony schemat bez włożenia własnej inwencji.

Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Król i żebrak

Post#7 » 19 gru 2017, o 13:42

Być może wyszło banalnie, ale temat był dla mnie wówczas ważny, a miałam akurat fazę na bajki, więc postanowiłam spróbować. Cóż, sporo się od września pozmieniało i teraz pewnie bym to napisała zupełnie inaczej, ale wtedy starałam się, jak mogłam. Dziękuję za opinię!

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Król i żebrak

Post#8 » 28 gru 2017, o 12:23

Dobre drabble. Zgrabnie napisanie i z przekazem.
Jedyne co, to tytuł mi nieco zgrzyta, bo poprzez podobieństwo brzmienia do ''Książe i Żebrak'' wydaje się jakiś taki na wskroś banalny i powtarzalny.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Król i żebrak

Post#9 » 31 gru 2017, o 11:42

Dziękuję za słowo, Karen! Zaraz pomyślę nad tytułem.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Marzenia są nasze

Post#10 » 4 sty 2018, o 10:32

Ładna puenta, jak skrojona właśnie na bajkę - dla dorosłych może i banał, ale nie oni są targetem tego tekstu. Drabble w formie przypowieści i moim zdaniem udane - akurat dla dziecka, krótkie, treściwe i z morałem.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Marzenia są nasze

Post#11 » 8 sty 2018, o 17:21

Dziękuję za komentarz, miło czytać!

Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Marzenia są nasze

Post#12 » 5 kwie 2018, o 09:55

Dobre. Pomiń "swoim" tronie. Każdy wie, że król siada na swoim tronie. Jeśli napiszesz, że usiadł na tronie, to wystarczy.

Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Marzenia są nasze

Post#13 » 8 kwie 2018, o 00:03

Dziękuję za sugestię, zaraz poprawię!

CzarnaEmma

Marzenia są nasze

Post#14 » 9 kwie 2018, o 19:21

Ciekawy, pouczający tekst z ładnym zakończeniem. Podobało mi się.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Król i żebrak

Post#15 » 9 kwie 2018, o 20:21

Eneriston pisze:Zaraz pomyślę nad tytułem.
Ty lepiej nad tekstem pomyśl. Koncepcja świetna, ale, co tu dużo gadać, w tym przypadku drabble wydaje mi się najgorszą formą z możliwych. Jeżeli już czujesz potrzebę samoograniczania (swoją drogą bardzo elitarna forma masochizmu :) ),to spróbuj z tysiącem słów. Też krótko, też niełatwo, ale popracować warto. Myśl przedstawiona w zbyt ciasnej postaci jest jak piękna kobieta w korpouniformie...

...i w zakrytych, zbyt ciasnych pantoflach.

PS. Nuria przytoczyła ostatnio myśl Oskara Wilda: "Bądź sobą , inne miejsca są już zajęte". Może owa zacna maksyma coś do pomysłu wniesie.

Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Król i żebrak

Post#16 » 10 kwie 2018, o 22:21

CzarnaEmmo, dziękuję za opinię!

szczepantrzeszcz pisze:Ty lepiej nad tekstem pomyśl. Koncepcja świetna, ale, co tu dużo gadać, w tym przypadku drabble wydaje mi się najgorszą formą z możliwych.

Z perspektywy czasu trudno się nie zgodzić, ale kiedy zaczynałam przygodę z pisaniem (chociaż chyba wciąż zaczynam), miałam spore problemy z napisaniem dłuższego tekstu, który udałoby mi się skończyć. Do tego dochodziły okropnie kwieciste zdania i drabble wtedy wydawało się dobrym pomysłem na rozruszanie pióra oraz pozbycie się niektórych złych nawyków. Ale upłynęło trochę czasu i teraz to właśnie drabble ciężko jest napisać, a opowiadania idą coraz lepiej, więc nad tekstem z przyjemnością jeszcze pomyślę. Dziękuję!

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Król i żebrak

Post#17 » 11 kwie 2018, o 08:51

Eneriston pisze:...miałam spore problemy z napisaniem dłuższego tekstu, który udałoby mi się skończyć.
O'Kurczę! Ja cały czas mam i co gorsza w tej materii nie dostrzegam żadnych tendencji ku lepszemu.

Eneriston pisze:Do tego dochodziły okropnie kwieciste zdania
A teraz Ci przeszło? Ja najpierw grzmocę frazy, których nie powstydziłaby sie pani Helena Mniszkówna, a potem następuje korekta i dzielenie tego na zdania... niekiedy na osobne akapity :)

Eneriston pisze:drabble wtedy wydawało się dobrym pomysłem na rozruszanie pióra oraz pozbycie się niektórych złych nawyków.
Drabble takie są. Dla mnie problemem (estetycznym) jest mało okrągła liczba 100. Wolę pisać tekściki, gdzie liczba słów wynosi okrągłe 128 :)

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Marzenia są nasze

Post#18 » 11 kwie 2018, o 09:00

Szczepanie, ja również lubię bitowce, jak również te pikowce (314 lub 3141 wyrazów) choć żadnego nie udało mi się napisać.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Miniatury i drabble”