Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Wydanie tomika poezji

Rynek wydawniczy i wydawnictwa, rozmowy o konkursach literackich i innych. Jak, co i gdzie wydać.
Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#1 » 14 lut 2018, o 12:39

Mam do Was pytanie... Mianowicie, chodzi mi o wydanie tomika poezji. Chciałbym, żeby trafił nie tylko na moją półkę, ale również do szerszej grupy odbiorców, na przykład do sklepów. Czy ktoś mógłby mi polecić wydawnictwo, które zajmuje się publikacją takich rzeczy? Z góry dziękuję za wskazówki.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Wydanie tomika poezji

Post#2 » 14 lut 2018, o 12:55

Dwie opcje przychodzą mi na szybko do głowy:
- jeżeli chodzi o wydawnictwa, to nie orientuję się w poezji, więc nic nie mogę zaproponować, ale może warto zacząć od hasła "wydawnictwa wydające poezję" w google, by chociaż wstępnie się rozejrzeć, które ją wydają (a5 na pewno)?
- ogólnopolskie konkursy poetyckie często mają jako nagrody wydanie tomiku wierszy (bo właśnie, "tomiku", nie "tomika").
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#3 » 14 lut 2018, o 15:35

W takim razie pozostaje mi opcja numer jeden.

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#4 » 15 lut 2018, o 00:30

Cóż, ja wydałem samemu swój tomik, muszę powiedzieć, że na szeroką dystrybucję to bym nie liczył ani w wydawnictwie self-pubowym, ani nawet w wydawnictwie wyspecjalizowanym w poezji, do którego i tak bardzo ciężko się dostać. Pozostaje ci albo wysyłanie propozycji tomiku na konkursy, w których nagrodą jest wydanie, albo zapłata za publikację w jakimś wydawnictwie na pewnym poziomie (błagam, nie Poligraf czy WFW, bo to aż grzeje po oczach) i organizacja wszystkiego samemu. :) Ja pod mój tomik specjalnie samemu założyłem DG na dwa miechy, wyszło mnie nieco taniej niż opcja publikacji w wydawnictwie, nawet licząc koszt ZUSu itd.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Wydanie tomika poezji

Post#5 » 15 lut 2018, o 15:36

Bill - ja bym na twoim miejscu spróbowała wysłać na konkurs. Można je znaleźć np tutaj: https://aktualnekonkursy.pl
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#6 » 15 lut 2018, o 21:27

Chciałbym spróbować przez konkursy literackie, ale jest pewien problem... Wszystkie utwory, które napisałem w zeszłym roku powędrowały na różne konkursy. W każdym regulaminie był zapis, że utwór może brać udział w współzawodnictwie tylko jeden raz. Nie mogę zatem całego zbioru wysłać na kolejny konkurs. Pozostaje mi nawiązać współpracę z jakimś wydawnictwem. Jestem przekonany, iż moje prace są niezłe, a że nie trafiły w gusta większości... Trudno :)

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#7 » 16 lut 2018, o 01:50

Poezja rzadko kiedy trafia w gusta większości, głównie dlatego, że moim zdaniem ta większość nie istnieje. Ot, kilkadziesiąt tysięcy osób w skali kraju rozsianych tu i tam, z czego spora część odizolowana w zamkniętych, niechętnych poezji innych osób mikrospołecznościach, ciężko z tego uzbierać jakąkolwiek większość.

Tak, wiem, słowo większość użyte w innych kontekście, ale musiałem wtrącić moje trzy grosze. :P Anyways, jak już coś wydasz, to podeślij mi linka, chętnie obczaję.

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#8 » 26 lut 2018, o 12:05

Po nawiązaniu kontaktu z jednym wydawnictwem, zaproponowali mi warunki wydanie książki. Jeśli nie sprawi Wam kłopotu, proszę o wskazówki, czy są one dla mnie korzystne. Przesyłam treść maila od tego wydawnictwa:

Z naszej strony proponuję Panu:

Produkcję tomiku:

redakcję oraz korekty, w tym korektę autorską, techniczną i rewizyjną,
skład i łamanie,
przygotowanie projektu graficznego publikacji
nadanie numeru ISBN,
przygotowanie okładki (wybiera Pan jedną spośród trzech propozycji przygotowanych przez naszego grafika).

Druk:

format A5,
wnętrze offset 80g,
okładka 4+0 folia mat (kolor),
oprawa miękka klejona,

Promocję podstawową i wsparcie poprodukcyjne:

magazynowanie utworu na życzenie do 3 lat,
dystrybucję za pomocą strony internetowej, platform sprzedaży internetowej, sieci hurtowni, księgarń stacjonarnych i internetowych,
promocję za pośrednictwem mediów społecznościowych i newslettera,
przekazanie autorowi materiałów dotyczących autopromocji.

Podstawowe, przedstawione tu działania promocyjnej to fundament. Dodatkowe działania promocyjne prowadzimy już indywidualnie z każdym autorem w zależności od jego preferencji, możliwości finansowych, zaangażowania własnego oraz nakładu książek. Mamy bardzo duże możliwości marketingowe dzięki rozlicznym kontaktom, nie jest to jednak jak wiadomo rzecz tania.

W przypadku druku 300 egzemplarzy, koszt jaki poniósłby Pan w związku ze wszystkimi podstawowymi działaniami to 4500 zł.

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#9 » 26 lut 2018, o 14:13

Ja za 700 egz. przy własnej DG wraz z ZUSem itd. zamknąłem się w 3800 zł o_o

Anyways, brzmi jak coś, co Wydawnictwo Poligraf by zaproponowało, lepiej u nich nie wydawaj, bo obciach. :/

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Wydanie tomika poezji

Post#10 » 27 lut 2018, o 10:57

Czyli drogo chcą. Będę szukał dalej.

Wróć do „Jak wydać książkę?”