Perspektywa czytelnicza czy "wydawnicza" podczas komentowania

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#1 » 5 miesiące temu (15 kwie 2018, o 09:42)

Pytanie właściwie bardziej z zakresu "Jak komentować?", ale nie ma odpowiedniejszego działu. Pewnie prześlizgnęło się to przy okazji innych rozmów o komentowaniu, ale jestem ciekawa:

Gdy komentujecie, jak wygląda wasze spojrzenie na tekst? Patrzycie przez pryzmat czytelniczej przyjemności, podobało/nie podobało się, czy jednak wychodzicie poza to i oceniacie tekst, jak gdyby miał być lub był wydanym opowiadaniem/powieścią? Bo, wbrew pozorom, to może być od siebie ogromnie odległe. Część tekstów dobrze się czyta, przyjemnie, mają niezłe pomysły - ale gdy pomyśleć o tych samych pod kątem "Czy mogłyby zostać wydane w zbiorze opowiadań?", "Czy wygrałyby jakiś konkurs literacki?", "Czy jakiś wydawca wydałby to jako powieść?" etc. widać już wiele niedociągnięć i problemów. Dużo w odbiorze zależy od spojrzenia, więc pytanie, czym wy się kierujecie?
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#2 » 5 miesiące temu (15 kwie 2018, o 10:59)

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć.
Jeśli chodzi o króciutkie formy typu drabble - to liczy się dla mnie przyjemność czytania, zgrabne napisanie z jakąś dobrą puentą albo fajną myślą, bo jednak nie jest łatwo coś wyrazistego zmieścić w tych 100 słowach.
Co do opowiadań i wierszy ogółem, to raczej odruchowo nie rozmyślam, czy to się nadaje do wydania czy nie. Raczej w drugą stronę - jeśli coś jest naprawdę dobre w moim odczuciu, to sama pojawia się myśl: o wow, to by mogło być w tomiku/jakiejś antologii/ mogłoby być częścią powieści, bo czytałabym. :kocham:
Z drugiej strony raczej nie przymykam oka tylko dlatego, że jesteśmy na forum, a nie w wydawnictwie - jeśli coś mi się nie podoba, widzę niedociągnięcia, to staram się to wszystko wskazać, chociaż na pewno nie jestem mistrzem komentowania :kuku:
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#3 » 5 miesiące temu (16 kwie 2018, o 10:03)

Karen pisze:Jeśli chodzi o króciutkie formy typu drabble - to liczy się dla mnie przyjemność czytania, zgrabne napisanie z jakąś dobrą puentą albo fajną myślą, bo jednak nie jest łatwo coś wyrazistego zmieścić w tych 100 słowach.

Drabble etc. to trochę inna sprawa, bo nie oszukujmy się, pisze się je dla pisania i dla sprawienia czytelniczej przyjemności, nie, by wydać (chyba że ktoś celuje w Szortal, ale mimo wszystko). Z góry bez sensu byłoby podchodzić do nich z wymaganiami jak do długich opowiadań czy powieści.

Co do opowiadań i wierszy ogółem, to raczej odruchowo nie rozmyślam, czy to się nadaje do wydania czy nie. Raczej w drugą stronę - jeśli coś jest naprawdę dobre w moim odczuciu, to sama pojawia się myśl: o wow, to by mogło być w tomiku/jakiejś antologii/ mogłoby być częścią powieści, bo czytałabym. :kocham:

No tak, zgadzam się z tym, tylko patrząc z drugiej strony, dużo osób, które przychodzą publikować na forum, nie pisze tylko dla przyjemności, tylko z celem wydania ;) Część to przemilcza, czasem dopiero w odpowiedziach na komentarze wychodzi, że ktoś to pisze pod wydawnictwo i wtedy łapię się na takim: "Kurcze, gdybym wiedziała, że ktoś chce to wydać, oceniałabym tekst z innej perspektywy, bo może faktycznie jest fajny i nieźle się czyta, ale jako wydana powieść - nie sądzę".
W sumie dobrze tę "różnicę" w podejściu można zobaczyć, myśląc o pomysłach na tekst - ktoś może śmiało pisać dla przyjemności sztampowy obyczaj/romans/kryminał etc., a jeżeli ma niezły styl i tekst się dobrze czyta, znajdzie czytelników po blogach i forach, którym będzie się podobał. Tyle że już do wydania ten sam sztampowy pomysł będzie w pewien sposób dyskwalifikował. Są po prostu inne oczekiwania, a opinia z "Niezłe" może przejść do "Kiepskie" i wciąż będzie dotyczyć tego samego tekstu. Taki "problem" mam na myśli ;)
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen

Post#4 » 5 miesiące temu (16 kwie 2018, o 13:29)

Masz rację i rozumiem ten problem, ale napisałam jak robię, a nie jak sądzę, że powinno się robić. Jak już znajdę chwilę na lekturę i komentowanie, to chyba trochę zapominam o tym bardziej ''profesjonalnym'' spojrzeniu na tekst. Chociaż paradoksalnie sama mam nadzieję coś swojego gdzieś kiedyś wysłać. Może jakimś wyjściem byłoby zaznaczenie przez autora gdzieś, że chciałby komentarz też pod takim kątem... Sama nie wiem :kuku: Bo z drugiej strony też nie każdy jednak pod takim kątem pisze.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne

Post#5 » 5 miesiące temu (16 kwie 2018, o 13:53)

Masz rację i rozumiem ten problem, ale napisałam jak robię, a nie jak sądzę, że powinno się robić. Jak już znajdę chwilę na lekturę i komentowanie, to chyba trochę zapominam o tym bardziej ''profesjonalnym'' spojrzeniu na tekst. Może jakimś wyjściem byłoby zaznaczenie przez autora gdzieś, że chciałby komentarz też pod takim kątem... Sama nie wiem :kuku: Bo z drugiej strony też nie każdy jednak pod takim kątem pisze.

Właśnie sęk w tym, że bardzo dobrze to znam, ostatnio zdarza mi się to bardzo często ;) A łapię się też na dylemacie, jak tekst skomentować, bo nie wiem, czego autor oczekuje od komentujących.

Zwróciłam na to uwagę, bo ostatnio czytałam komentarze na innym forum pod tekstem, który też tu kiedyś był wrzucany. Został ostro potraktowany i moim zdaniem po części dlatego, że tam autor napisał wprost, że planuje to kiedyś wydać - u nas nie. Padło też tłumaczenie, że na innych forach tekst był oceniany lepiej, że ludziom nie przeszkadzało to i tamto - i wtedy właśnie pomyślałam, że, kurcze, sama skomentowałabym ten tekst inaczej, gdybym wiedziała, że to tekst napisany nie "szkoleniowo", nie dla przyjemności, tylko docelowo jako jedno z kilku opowiadań do zbioru. Zresztą nie pierwszy raz coś takiego widzę, często autorzy zasłaniają się tym, że w miejscu X coś nie zostało wytknięte lub nie było tak negatywnych komentarzy.
I tu pojawia się "problem", które spojrzenie w takim razie jest bardziej słuszne, gdy nie wiemy, czego oczekuje autor. Gdyby każdy tekst oceniać tak, jak widziałoby się tekst do wydania, łatwo można by potraktować ostro kogoś, kto pisze tylko dla przyjemności, a wrzuca z ciekawości, jaki jest odbiór. Mam wrażenie, że kiedyś chyba ludzie bardziej odważnie i wprost pisali, że ich ambicją jest wydanie, wtedy tego dylematu nie miałam.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#6 » 5 miesiące temu (17 kwie 2018, o 10:33)

Das Opowiadanie an sich, czy Das Opowiadanie für mich?

Nie warto podejmować wysiłku w celu jakichś wydumanych uogólnień i prób napisania oceny uniwersalnej. Nie warto tym bardziej, że zawsze, gdzieś pomiędzy wierszami wkrada się myśl, o "racjonalnych kontrargumentach" a w konsekwencji o zamknięciu gęby swojemu współdyskutantowi. A przecież na forach o wymianę myśli chodzi, a nie o to aby moja racja najmojszą była.

Zawsze będzie opowiadanie "dla mnie", dlatego zawsze opowiadam się za perspektywą czytelniczą. Swoją drogą zastanawiam się, czy "wydawnicza" zasługuje na szumne miano perspektywy. Przecież jedynym kryterium, jest to, czy się sprzeda, czy nie. Piotr malował podobne, Jan piękniejsze twarze = pisał biskup Ignac. Kiedy spoglądam na banknoty w swoim portfelu, widzę dwuwymiarowo. Jak w takiej sytuacji mówić o perspektywie?

Awatar użytkownika
Camenne

Post#7 » 5 miesiące temu (17 kwie 2018, o 13:47)

szczepantrzeszcz pisze:Nie warto podejmować wysiłku w celu jakichś wydumanych uogólnień i prób napisania oceny uniwersalnej. Nie warto tym bardziej, że zawsze, gdzieś pomiędzy wierszami wkrada się myśl, o "racjonalnych kontrargumentach" a w konsekwencji o zamknięciu gęby swojemu współdyskutantowi. A przecież na forach o wymianę myśli chodzi, a nie o to aby moja racja najmojszą była.

Wiadomo ;) Zawsze jest pewien złoty środek, który można by spróbować określić, ale tak naprawdę każdy ma swoje spojrzenie i ciężko jednoznacznie oceniać, kto ma rację. Opinia jak rzyć w końcu.

Swoją drogą zastanawiam się, czy "wydawnicza" zasługuje na szumne miano perspektywy. Przecież jedynym kryterium, jest to, czy się sprzeda, czy nie.

W sumie tak. I przy okazji też pytanie, czy osoby będące poza branżą, czyli większość osób na forach literackich, w tym ja, mogą w ogóle rzetelnie oceniać teksty z perspektywy wydawcy? Tak naprawdę realnie sprowadzałoby się to do spojrzenia pod kątem tego, czy dany tekst uważamy za warty wydania. Tu każdy ma swoje wyobrażenie i ewentualnych składowych będzie wiele, "dość dobry" pomysł, "dość dobry" styl etc. Może to trochę sztuka dla sztuki, tak naprawdę? Siłą rzeczy jesteśmy "tylko" czytelnikami, ale mam wrażenie, że w środowiskach literackich w internecie często "lepiej widziane" jest komentowanie zbyt ostro niż zbyt lekko, przynajmniej takie mam wrażenie, jak czytam różne dyskusje.

Wróć do „Jak pisać?”