Będzie dobrze

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na prozę miesiąca oraz corocznych wyborach prozy roku.
Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014 i Autor Lata 2018

Będzie dobrze

Post#1 » 6 cze 2018, o 19:28

Numer 191720180 czknął, beknął, wydał potomka (który, wiedziony instynktem, pospiesznie umknął na dziesięciu krzywych nóżkach) i poczochrał między rogami.
- Co za wstrętna cywilizacja – rozpoczął z zauważalnym obrzydzeniem. - Widzieliście, jak oni się rozmnażają? Dewiacja i ohyda! Potrzeba dwóch egzemplarzy, aby zrobić trzeciego. Kto to widział? I na dokładkę muszą się różnić... zaraz... jak to się nazywa...
- Peć, towarzyszu dowódco – podsunął drugi pilot.
- A, tak. Degeneraci. Przeklęta ewolucja, a może projektant niekompetentny. Trzeba będzie pomóc. Nie sądzicie?
- Oczywiście – przytaknęła chórkiem załoga statku.
- I jak oni wyglądają? Tylko cztery kończyny, jedna głowa, mały brzuch, a i to ukryty, okropność, no ale tym zajmiemy się w drugim etapie.
- W drugim etapie – powtórzył chórek.
- Są ważniejsze sprawy. Wyobraźcie sobie, że potrafią samodzielnie myśleć. Nie wszyscy na szczęście, ale są i tacy.
To było nazbyt nieoczekiwane. Wstrząśnięty chórek milczał.
- Taaak. Zostało to udowodnione, niestety. A wiecie, czym się czasem zajmują? - kontynuował Pierwszy, rad z uzyskanego poparcia (jakby kiedykolwiek było inaczej). - Mam tu terminologię, czekajcie, trochę niejasna... muzyka, malarstwo, literatura, poezja. Ktoś wie, co to to ostatnie?
Nikt się nie odezwał.
- Nieważne. Zniszczymy na końcu. Zaczniemy według wskazań komputra. Podał, że muzyka ma największą siłę oddziaływania, operuje w sferze emocji i uczuć. Zdaje się się, że e-moc-ja, to wirtualna moc, czyli siła własna. Zaimek „ja” wskazuje na mojość. Później wyjaśnimy dokładniej, o co chodzi. Od czasu do czasu robią też jakieś spędy, tych, no, gdzie to było... o, mam, widzów i słuchaczów, czy jakoś tak, grają, śpiewają, wyją, podskakują, chyba rytualnie, ale transmisja leci na całą planetę. Prawie na całą, hm.
- Znają fale radiowe? - Trzeci, czyli 191720182, wyraził zdziwienie.
- Nawet telewizyjne. Odpowiedniki komputrów też mają.
- Niedobrze – jęknął chórek.
- Damy radę. - Dowódca nigdy nie mógł popadać w wątpliwości i nie wiedzieć jak postępować. Przecież był Dowódcą. Czyli wszechwiedzącym i nieomylnym. - Ucharakteryzujemy paru naszych albo przekupimy jakichś autochtonów.
- Czym?
- Głupotą. Oni ją kochają, tylko nie lubią nazywać po imieniu. Zresztą, nie zorientują się, o co chodzi, pogadamy z ich podświadomościami. Wypróbowany sposób. Zawsze działa. Świadomość bywa bardziej niepokorna.
- Świetny pomysł! - Chórek zareagował z oczekiwanym entuzjazmem.
- Na te ich... e... uro... wi... nieważne, podsuniemy pseudo muzykę z odpowiednim programem podprogowym, nasze komputry opracowały, i załatwimy im zwycięstwo. Popularność niesionych przez nie manipulacji wzrośnie, więcej odbiorców złowimy. Publiczność wybiera.
- A jeśli mimo wszystko nie będą głosować jak trzeba? - zapytał ktoś z załogi.
- To nie wiesz, że nie jest ważne kto głosuje, ale kto liczy głosy? Nawet jeden z nich do tego doszedł.
- Może jeszcze pokazać jak powinien wyglądać osobnik ich gatunku? - rzucił 191720183.
- Jasne. Trzeba połączyć w jedno te ich... jak tam... pcie. Pomalutku, stopniowo, sugestie i przyzwyczajenie zrobią swoje. Jak rozwalimy te idiotyczne, dwubiegunowe układy między jednostkami, jawnie nawiążemy kontakt. Będzie dobrze. – Oblizał się aluzyjnie, poklepując z lubością po trawiennym odwłoku.

Tagi:

Awatar użytkownika
helka pętelka
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Będzie dobrze

Post#2 » 6 cze 2018, o 23:44

Gorgiaszu, muszę przyznać, że bawiłam się przednio przy tej lekturze. Bardzo dobra, przemawiająca do wyobraźni proza.
Pozdrawiam serdecznie :-P

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Będzie dobrze

Post#3 » 10 cze 2018, o 13:54

Z podziękowaniem. :)

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Będzie dobrze

Post#4 » 10 cze 2018, o 14:03

Świetny szorcik :D Pecie mnie urzekły, a Eurowizja rozłożyła na łopatki, pełno w tym dialogu perełek i celnych spostrzeżeń. Dawno nie czytałam nic na forum i strasznie się cieszę, że trafiłam od razu na twój nowy tekst, bo zdecydowanie warty czytania i bardzo dobrze napisany.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Będzie dobrze

Post#5 » 10 cze 2018, o 14:19

Dzięki Cam; to bardzo miło z Twojej strony. :)

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Będzie dobrze

Post#6 » 12 cze 2018, o 17:53

Bardzo ładny opis innego oglądu nas samych.
Chociaż przed laty, była taka radiowa audycja Marcina Wolskiego (gdy jeszcze nie ubabrał się polityką) nieco podobnie opisująca nasze plemię.
Twój opis jest jednak fajniejszy.
Pozdrawiam. :))

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Będzie dobrze

Post#7 » 12 cze 2018, o 19:48

Dziękuję Marianie; cieszę się.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Będzie dobrze

Post#8 » 13 cze 2018, o 22:52

Przeczytałem. Gratuluję ciekawego tekstu, jedyną rzeczą, która mnie uderzyła, to brak wyraźnej puenty. Zakończenie jako takie jest, ale zbyt krótkie by dało nam czas na podsumowanie tekstu.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Będzie dobrze

Post#9 » 14 cze 2018, o 16:38

Tytuł podziałał na mnie jak magnez. Wszystko mi się dzisiaj sypało od rana. "Peć" przeurocza.I ten brzuch, jakże on może być ukryty heheheh i jedna głowa. To nie do pomyślenia!

Awatar użytkownika
Gorgiasz

Będzie dobrze

Post#10 » 25 cze 2018, o 20:18

Ad. DuralT
Istotnie, zakończenie wydaje się by niedopracowane, choć zamierzony sens jest w nim zawarty. Dzięki za wizytę.

Wróć do „Wyróżniona proza”