Wybory Komentatora Maja - zachęcamy do głosowania! 

 

Obrazek

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Wasz punkt widzenia. Wszelkie felietony, eseje, reportaże, wywiady i inne. Zachęcamy do publikacji wszelkich form publicystycznych, również recenzji książek!
Awatar użytkownika
xeno
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 122
Zobacz teksty użytkownika:

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Post#1 » 7 lip 2019, o 20:35

„Przedmowa” 

Pomyślałem sobie że zrobię krótki artykulik o czymś co generalnie rzecz biorąc mnie wkurwia. 

Wkurwia mnie nazywanie epoki średniowiecznej "epoką ciemnoty". Postaram się zatem rozbić parę szeroko panujących mitów z tych czasów. 

"Era Tępoty" 

 

W średniowieczu ludzie nie potrafili czytać ani pisać . Naprawdę nie wiem skąd się to wzięło. Dzięki inicjatywie kościoła nawet chłopstwo miało możliwość nauczenia się zdolności pisania i czytania, zupełnie inną sprawą było to, w jaki sposób uczono ludzi piśmiennictwa.  

Nauczyciel zbierał dzieci i uczył ich pieśni/modlitw/hymnów po łacinie. Jeżeli jakieś dziecko nie radziło sobie z zapamiętywaniem, zostawało odrzucone, by mentor mógł zająć się obiecującymi studentami. Kiedy jakieś dziecko wyuczyło się tych wszystkich formułek, nauczyciel pokazywał mu książkę i zawarte w niej słowa. Nie uczyli dzieci literek tylko całych zwrotów. Właściwie nie uczyli co po prostu mówili " Pamiętasz jak mówiłeś Pater noster at celinum? (Bardzo luźna łacina na potrzeby przykładu) Patrz [Pokazuje na wyrazy w książce] to jest pater a to celinum". Dzięki tej strategi nauczania ludzie żyjący w średniowieczu nie tylko uczyli się czytać, uczyli się techniki szybkiego czytania. Techniki lepszej niż tej uczonej tradycyjnie w szkołach dzisiaj! Jeżeli dziecko dało rade nauczyć się czytać, mentor przechodził do ostatniego stadium nauki- pisania. Warto też nadmienić iż dzisiaj chociaż poziom piśmiennictwa jest wysoki, wysoki jest też poziom wtórnego analfabetyzmu. W średniowieczy nie pierdolili się z ludźmi którzy nie chcieli się uczyć i nie tracili czasu obydwu stron ( głupich uczniów bo mogliby w tym czasie pracować, nauczycieli bo i tak by nic z tego nie było a byłoby to zapewne wielce irytujące by uczyć kamień) 

 

"Średniowiecze było wiekiem ciemnoty, gdyż kobiety traktowane były jako istota gorsza i nie mogły się uczyć" Ile ja to razy słyszałem to nawet nie chce sobie przypominać. Kobiety w średniowieczu miały system prawny po swojej stronie w różnych formach zależnie od lokacji. W XII wiecznej Szwecji na przykład, kobieta miała prawo krzyczeć na pomoc, gdy była okradana, lub działa jej się krzywda. Każdy musiał odpowiedzieć na jej prośbę o pomoc, inaczej w oczach prawa był karany. Kobiety w dużej mierze przypadków były wolne od werbunku do drużyny swojego seniora podczas wojny. Płeć piękna mogła uczyć się, czego dowodem jest iż w XIV wiecznej Francji powstało ponad 100 podręczników napisanych przez kobiety o macierzyństwie, gotowaniu, leczeniu, zajmowaniu się domem, różnych profesjach etc etc. Tak swoją drogą, wszyscy chwalą czasy renesansu, czasy "otwarcia się na człowieka" ( Stworzono mnóstwo nowych narzędzi tortur żeby otworzyć go lepiej) Za ich tolerancje i oświecenie. To podczas epoki renesansu kobiety zaczęły być traktowane jako przedmiot, straciły prawo do nauki a te które jakąś wiedzę posiadały były tępione jako wiedźmy.  

 

O co chodzi? Że wiedźmy tępiono podczas średniowiecza? Nie, podczas średniowiecza jeżeli ktoś znał się na leczeniu albo w ogóle cieszył się wielką inteligencją. Był traktowany jako osoba święta i oświecona. Stosy płonęły w erze renesansu i to płonęło ich sporo a to wszystko dzięki prasie drukarskiej Gutenberga. Wiecie, iż drugą najczęściej drukowaną książką po "Biblii" był "Młot na Czarownice" ? (Adnotacja: Przez "sporo" mam na myśli tysiące, nie miliony jak wielu myśli) 

Średniowiecze było także matką wielu wynalazków. W starożytnych obrazach zobaczyć możemy 4 konie ciągnące pług po polu. Konie te są spocone, zmęczone i i tak z trudem wykonują swoją prace. W średniowieczu to założysz sobie takie homonto i pyk! Jeden koń jest w stanie dźwigać za dziesięciu. W starożytności młyny były ręczne... w erze TĘPOTY zbudowano za to młyny wodne, które to praktycznie automatycznie wykonywały swoje zadanie, zostawiając chłopom więcej czasu na relaks lub czytanie. Powstała trójpolówka dzięki której ziemia unikała wyjałowienia, zmniejszając potrzeby przemieszczania się w poszukiwaniu pożywienia. Plastik średniowiecza! Mało o tym wie ale chłopi potrafili wytworzyć substancje szkło-plasitko-podobną. Proces polegał na maczaniu krowiego rogu w wodzie przez okres 2-3 miesięcy. Owy róg stawał się plastyczny i przejrzysty co pozwalało na wiele różnych zastosowań. Jedyne pewne zastosowanie o jakim mamy jednak zapiski było wytwarzanie z niego okien. (Archeologowie nie byli w stanie znaleźć żadnego dowodu na istnienie „plastiku średniowiecza”. Powodem jest biologiczna natura produktu, po prostu ulegał biodegradacji. Istnieją jednak zapiski w kronikach). W Średniowieczu powstały tysiące wynalazków, ten artykuł przytoczył tylko parę przykładów w nadziei iż dowodów wystarczy by zwalczyć idee ERY TĘPOTY. 

Rozmawialiśmy już o stosunku wobec kobiet w tych odległych czasach. Czy wiedzieliście też, że w okresie średniowiecznym ludzie traktowali zwierzęta jako mniej-więcej równe ludziom? Kroniki opisują przykłady SĄDÓW na zwierzętach. Była sobie świnia co zjadła dziecku część twarzy, rękę i nogę. Świnia została przyłapana na czynie. Rozpoczął się proces. Świnia dostała własnego prawnika, własny pokój... Wynikiem rozprawy była kara w postaci tych samych obrażeń jakie świnia dziecka zadała a potem śmierć przez powieszenie. Świnie były dosyć drogimi stworzeniami więc, chociaż jej posiadacz nie został bezpośrednio ukarany. Utrata świni była wielkim ciosem finansowym. Była jeszcze sprawa szarańczy pozwanej przez farmerów. Rzekoma szarańcza pożerała pola farmerów i to była jej wina. Obrońcą szarańczy był kapłan i bronił jej mówiąc iż szarańcza jest stworzeniem boskim. A skoro Bóg takim ją stworzył to nie jej wina że jest czym jest. Sprawa trwała latami i koniec końców doszło do kompromisu. Kapłan nadał szarańczy ziemię na której miała przebywać, i jeżeli szarańcza wyszłaby poza swoją ziemię i poczęła by jeść pola farmerów mogliby się jej pozbyć. Czy było to głupie? Może, ale my... rozwinięta cywilizacja walczymy dzisiaj za prawa zwierząt jednocześnie oczerniając czasy w których były one bronione! 

„Życie Codzienne” 

Ludzie średniowiecza musieli być zaradni, pomysłowi i pracowici żeby przeżyć. Kiedy rzeka wylała albo bandyci spalili wiochę. Chłopi odbudowywali ją szybciej niż to się niszczyło. Nikt nie przychodził z płaczem do premiera krzycząc „ Panie premierze.. jak ŻYĆ?”. Oni mieliby wyrąbane na to że Wisła wylała jak co X lat, wzięliby się do roboty i nie byłoby żadnego problemu. 

Pomijając oczywiste argumenty wysokiej śmiertelności, ludzie z ery ciemnoty posiadali też wiedzę, iż dziewczynki rozwijają się szybciej od chłopców. Wiekiem pełnoletności było zatem lat 14 dla chłopców oraz lat 12 dla dziewczyn. Ponad to nasi przodkowie mieli też interesujące podejście do miłości. Wiązali oni dzieci z różnych rodzin już za młodu i kazali im żyć razem tak szybko jak to tylko możliwe. Wierząc iż wspólne życie w końcu zbliży do siebie dwóch wybranków. Czy było to bardziej czy też mniej nie-ludzkie niż dzisiejsza kultura „Wolnej Miłości” tego nie powiem, na pewno było inaczej.  

Co w ogóle jest nie tak z dzisiejszym społeczeństwem że robienie dzieci uznaję się za najgorszą tragedie jaka może cię spotkać pod słońcem?! W dawniejszych czasach dzieci były inwestycją. Dodatkowo były inwestycją na wielu poziomach. Poczynając od bardziej oczywistego przedłużania rodu, poprzez pomaganie w pracach na godzenie sporów między domami kończąc. Dzisiaj dziecko kojarzone jest z „odpowiedzialnością” (Której dzisiaj wszyscy tak nienawidzą) kolosalnym kosztem, stratą czasu i wcześniej wymienioną tragedią. Jest to tak wielki temat że troszeczkę się o nim rozpiszę.  

Cała idea rodziny była zupełnie inna niż dzisiejsza wersja. Tak jak dzisiaj osoby stare są alienowane ze społeczeństwa. Odpychane i generalnie uważane za „ciężar”. Tak kiedyś traktowane były jako skarb mądrości i doświadczeń. Ponad to stary człowiek miał dużo wolnego czasu! Dzisiejsze matki płaczą że nie są w stanie zająć się swoim 1 dzieckiem w dostatecznym stopniu. Kiedyś ludzie nie próbowali walczyć z tym problemem, bo się nie da. Omijali go, jeżeli ja nie mam dość czasu, bo muszę pracować, to znajdę kogoś kto, nie tylko ma czasu wolnego sporo ale jeszcze chcę opowiadać o swoich przygodach i bajach! Starzy ludzie byli idealnymi niańkami. Pomijając bycie opiekunem, osoba stara z swoją wiedzą mogła pomóc zarządzać domem lub operacjami wioski. Przeżył w niej dobre 50-70 lat, na pewno wie jak powinno się wykonać i jak poprowadzić plany jakieś budowy, magazynowanie jedzenia czy inne. Był w tej wiosce na dobre i na złe więc, tak ja młoda burzliwa krew nie będzie uważał że świat wali się na nogi po jednym sezonie nieurodzaju.. Przeżył już ich parę i powinien działać jako siła uspokajająca i prowadząca wioskę w tych jakże niefortunnych czasach. Albo możemy na styl XXI wieczny zamknąć go w domu starców i zapomnieć o jego egzystencji! Schowajmy naszych starych pod największym kamieniem jaki możemy znaleźć. NAPEWNO nie mają żadnych niezastąpionych doświadczeń które inaczej musielibyśmy odczuć na własnej skórze? NAPEWNO. 

Skoro już mówiliśmy o starcach, pomówmy o innej możliwej niańce dla naszych podopiecznych. Chodzi mi mianowicie o całą wioskę. Jeżeli jedna kobieta nie daje sobie rady z jednym dzieckiem, a nie daje sobie rady bo musi robić to cały czas i zwyczajnie się wypala, to polecam zebrać parę takich matek i niech wymieniają się byciem opiekunem. Podczas gdy reszta z nich może zająć się szyciem ubrań czy innymi czynnościami niż pełna agonii pojedyncza opieka na wiecznie energicznym chłopczykiem. Za mało opcji? Pozostaje jeszcze jedna. Chodzi mi mianowicie o dzieci zajmujące się młodszymi dziećmi. Przeszły przez ten proces, powinny używając swoich oczu podłapać jak to się robi. Jeżeli nie to można je troszkę poduczyć i zrobione. A ponad wszystko dziecko będzie wdzięczne za odpowiedzialność jaką na nie nałożysz gdyż uzna ją za znak dorosłości. 

Podobnie wygląda to jeżeli chodzi o dzieci wykonujące/pomagające w pracy. Nie dość że dziecko będzie wdzięczne, to pomimo wszystko umysł dziecka przepełniony wyobraźnią może umilić sobie nawet czynności kompletnie monotonne i nudne. Zamieni je w zabawę. To dzisiaj w XXI wieku wzięło się to całe „Dzieci są nietykalne”. „Nie niszcz dzieciństwa dziecka” W praktyce kończy się to wychowaniem dorosłych ludzi z poziomem rozwinięcia dziecka od których nagle wymaga się wejścia w życie dorosłych. 

Wy mówicie by „nie krzywdzić dziecka pracą” A ja mówię że wolę teraz „skrzywdzić” go pracą niż potem rzucić dziecko bez żadnego doświadczenia na głęboką wodę pełno-etatowej roboty. Czy naprawdę terapia szokowa jest lepsza niż powolne i naturalne wprowadzanie nowego człowieka w życie? 

Mało ludzi zdaje sobie sprawę jak rzadką rzeczą w średniowieczu była czysta woda(Zresztą czysta woda była dosyć rzadka aż do drugiej połowy XX wieku). Studnie kopano zwykle na 5 metrów, wychodki też. Możecie więc wyobrazić sobie jakość tej „czystej wody”. Zostało to mądrze rozwiązane za pomocą alkoholu. W średniowieczu każdy chlał! Każdy, nawet dzieci, widzicie alkohol jako taki ma właściwości bakteriobójcze. Choroby w średniowieczu były częste i były mordercze nie mieli oni dzisiejszej medycyny, więc musieli sobie radzić. Alkohol tamtych czasów nie był jednak za mocny, piwo nie przekraczało zwykle 1-2 % zawartości alkoholu a metody produkcji wina pozwalały przeżyć mu do 50 lat. Wódka była i była ona uważana za napój chłopstwa (Dopiero kochany komunizm wprowadził u nas dziwne założenie iż wódka jest symbolem jakiegoś prestiżu). To wtedy powstały takie powiedzenia jak „Wypił 14 piw w karczmie i zatoczył się z krzesła nieprzytomny”. Niestety powiedzonka takie przeszły do dzisiejszych czasów bez adnotacji iż alkohol był wtedy o wiele słabszy. Obawiam się że gdyby dzisiaj ktoś wypił 14 piw... mógłby umrzeć. 

Mówi się że dzień święty należy święcić.. no nie do końca. W średniowieczu rzadko występowały „Wolne Niedziele” nie chodzi mi jednak o to, iż ludzie byli tam zapracowywani na śmierć! Widzicie w tych odległych czasach każdy Święty miał swoje święto i każde święto świętego był świętem kościelnym więc było obchodzone i pan ziemski mógł się grzecznie „odpierdolić”. A tych świąt było dosyć sporo.  

Niezwykle ważnym jest też zrozumienie jako we średniowieczu chłopi byli wykorzystywani przez swoich panów i gnębieni. Fakt niektórzy byli. Studiowanie kronik pokazuje jednak iż chłop musiał przepracować 40-60 dni w roku (Ten okres był zwiększany im później w historię brniemy osiągając poziom niewolnictwa w baroku) by spłacić swojego pana. Podczas gdy dzisiaj przeciętny polak musi pracować około 160 dni... Warto jednak dodać że standard życia dzisiejszego obywatela 1-2 świata jest wyższy niż ten średniowiecznego króla. 

 

Skoro już troszeczkę o Polsce było to warto także opowiedzieć o idei „patriotyzmu”.Mnóstwo ludzi mówiąc o średniowieczu myśli iż ludzie mieszkający w kraju „Polska” mówiliby o sobie „Polacy”. Tak nie było, idea patriotyzmu jako taka powstała dopiero w XVIII wieku. Do tego czasu jakbyś spytał się wieśniaka kim jest, odpowiedziałby Gnieźnianem, Poznaninem. Ewentualnie podałby nazwę swojego seniora albo jakiegoś regionu. Wielu ludzi mogło pewnie nawet przeżyć całe życie nie wiedząc że żyło w kraju Polska! Granice, pomijając granice naturalne (rzeki, pasma górskie etc. etc.) były płynne i bardzo niejasne. 

"Era pancerza" 

 

Pamiętacie może przepiękne sceny dzisiejszej kinematografii rozgrywające się w realnym lub fantastycznym przedstawieniu średniowiecza? Tyle miejsca na wyhodowanie i kultywacje kłamstw! 

 

Nieraz daje się słyszeć " zbroja płytowa była ciężka, droga i zmniejszała mobilność osoby noszącej ją". Nic bardziej mylnego. Zbroja płytowa ważyła od 20-25 kilogramów (Istniały cięższe wersje noszone przez ciężką kawalerie). Brzmi jak całkiem dużo nie? Nie! Waga rozłożona była na całym ciele, głównie na biodrach, a jej łączna waga wynosi mniej niż ekwipunek dzisiejszego żołnierza. Kwestia ceny zbroi jest tematem tak rozdmuchanym, że aż trudno było mi uwierzyć kiedy ktoś mawiał " Rycerz to wioskę całą musiał sprzedać za taką zbroje no!". Podczas gdy zwykły rzemieślnik pracując przez rok mógł sobie takową zafundować. Ostatnia część wypowiedzi zwykłego Joe wydaje się zrozumiała na podstawie jego pojęcia ciężaru pancerza płytowego. ( Znam ludzi którzy twierdzili że taka zbroja może warzyć nawet 90 kilo) Istnieje jednak materiał dowodowy w którym odziani w historyczną replikę parkurzyści wykonują skoki, uniki, przewroty, fikoły, gwiazdy oraz wskakują na konia. Niżej załączam link jako dowód. 

https://www.youtube.com/watch?v=qzTwBQniLSc 

 

Wiele filmów pokazuje ci wojowników w zbroi płytowej umierających od jednego ciosu mieczem. Zawsze kiedy oglądam tego typu kontent muszę z całych sił powstrzymywać się przed napisaniem bardzo niemiłego komentarza do twórcy. Średniowiecze było bardzo praktycznymi czasami, edukacja ludności była praktyczna, traktowanie kobiet było praktyczne i istnienie pancerza było jak najbardziej- praktyczne. Zwykła wyszywanica może zablokować uderzenie sieczne miecza. Kolczugi są na nie prawie całkowicie odporne a od zbroi płytowych po prostu się odbijają. Żaden debil nie nosiłby pancerza, który tylko cię spowalnia ( a przecież nie robi nawet tego) i nie daje żadnej ochrony. Warto też dodać że NIE! Rycerze nie potrzebowali dźwiga żeby wsiąść na jebanego konia, a zakładanie zbroi trwało około 3 minuty. W nagłym wypadku odzianie się w tylko najważniejsze części zbroi zajęłoby około 1 minutę. 

 

W filmach pseudo-naukowych lub akcji można zauważyć też aktorów noszących kolczugi. Kolczugi te wykonane są z bardzo dużych pierścieni nie dających żadnej wartości ochronnej. Mniej to boli w filmach akcji, jednak ludzie wielokrotnie próbowali pokazać iż kolczuga nie broni przed strzałą z łuku w filmach pseudo-naukowych. Prawdziwa kolczuga była robiona z bardzo małych pierścieni przeplecionych przez siebie nawzajem, nachodzących na siebie I do tego nitowanych w miejscach łączeń by wzmocnić całą konstrukcje. Zbroja ta była tak efektywna że powstawały specjalne groty do strzał z bardzo cienkim szpikulcem. 

 

Wyobraźmy więc sobie takiego wojownika noszącego wielowarstwową ochronę. Cienką wyszywanice na tym kolczugę i na tym zbroje płytową. Jakim cudem miałbyś ubić takiego przeciwnika? Jest to bardzo trudne... bardzo. Kroniki historyczne mówią o ciekawym przypadku. Król Francji był niemiły dla chłopów, więc kiedy przejeżdżał przez jakąś wioskę został przez nich napadnięty. Chłopstwo zrzuciło go z konia na ziemię i przez dobre 60 sekund próbowali wbić w niego nóż. Przez 60 sekund nie byli w stanie spenetrować jego zbroi płytowej, potem przyjechała straż i uratowała króla. Więc jak? Odpowiedź to: obrażenia obuchowe. Chociaż ciągle przebicie pancerza wydaje się niemożliwe, trauma i fala uderzeniowa twojego ciosu może złamać kości i zmiażdżyć mięśnie pod zbroją. Atak obuchem w głowę zawsze pozostanie dobrą opcją.(Więcej na ten temat w rozdziale „Rycerz i Wojna”) 

 

Coraz bardziej znanym faktem na forum publicznym jest to że nikt nie nosił rogatych hełmów. Mało ludzi wie jednak dlaczego noszenie rogatego hełmu jest nieprzydatne podczas walki. Chodzi o brak punktów zaczepienia w pancerzu. Zbroje były wykonywane w taki sposób, by cięcie „spłynęło” wzdłuż twojej ochrony lub odbiły się od niej, wytracając w ten sposób cały impet. Jeżeli takie cięcie znalazłoby punkt zaczepienia, siła ciosu skupiła by się na tym punkcie i dostałbyś „niezły wpierdol”. Swoją drogą idea „wikingów” noszących rogate hełmy została wytworzona przez angielskich kapłanów (prawdopodobnie) . Kapłani ci malowali wikingów w rogatych hełmach, lub po prostu rogach by nadać im wygląd zbliżony do Szatana. 

 

W grach oraz w filmach często widzimy postacie ubrane w zbroje skórzane. Temat zbroi skórzanych jest dosyć kontrowersyjny. Zdrowy rozsądek każe nam myśleć że ludzie używali takiego typu pancerza. Archeologia jednak nie była w stanie takowego znaleźć, gdyż jest to produkt biologiczny po prostu żaden się nie ostał. Dodatkowo kroniki są niezwykle cicho na temat użytku pancerza skórzanego. Najbezpieczniejszą metodą rozumienia tego zagadnienia jest więc „Zbroja skórzana była używana na tyle rzadko iż nie jest ona warta wymienienia”. 

 

Obiły mi się o uszy słowa popularnego Youtubera MattPata prowadzącego program „Game theory”. W swoim odcinku „Knight Vs Viking Vs Samurai” mówi on że wikingowie nie nosili na sobie pancerza bo zardzewiałby na morzu. Konserwacja zbroi olejem jest stosowana od czasów starożytności, kiedy to rzymianie musieli przeprawiać swoje legiony drogą morską i nie została zapomniana w średniowieczu. Ludy morskie nosiły zbroje... 

„Rycerz i Wojna” 

Na początek warto byłoby porozmawiać trochę o tym czym w ogóle był Rycerz? Rycerz wziął się od niemieckiego słowa „Knecht” (Sługa, wasal) oraz „rādcniht” (sługa na koniu). Rycerz był statusem społecznym nadanym przez monarchę, biskupa lub innego władce. Status ten obligował cię do militarnego wsparcia osoby nadającej ci ten status (seniora). Jako zapłatę za twoje usługi byłeś nagradzany głównie w ziemi. Rycerze byli zatem wojownikami oraz posiadaczami ziemskimi, mówiąc prościej byli bardzo bogaci.  

Większość ludzi wyobraża sobie rycerza jako ciężkozbrojnego wojownika z mieczem i tarczą. Mniej-więcej się zgadza z paroma niedociągnięciami... Po pierwsze rycerze dosyć rzadko nosili miecze w aktualnych bitwach. Miecz był bronią uniwersalną i poręczną noszono go więc w podróżach/życiu codziennym oraz mniejszych potyczkach. Podczas wojny jednak rycerze woleli nosić bronie dwuręczne takie jak długi miecz, halabardę, młot bojowy lub topór bojowy. Najważniejszą cechą broni jest jej zasięg oraz moc. Rycerz w zbroi płytowej nie miał żadnej potrzeby noszenia tarczy gdyż jego zbroja dawała mu już odpowiednią ochronę. Jeżeli rycerz nie nosił jednak zbroi płytowej albo mówimy o wcześniejszych rycerzach z czasów gdzie zbroja płytowa po prostu nie istniała, rzeczywiście mogli oni używać tarcz.  

 

Rycerz był maszyną do zabijania. Szkolony od dziecka w sztuce walki, wysportowany i zawsze gotowy na wojnę. Jako że rycerz wiedział iż będzie stawał przeciw innym podobnie uzbrojonym wojownikiem. Jego technika walki polegała głównie na atakowaniu słabych punktów zbroi takich jak- pachwiny i pachy. Tak się składa że te części ciała posiadają też arterie więc celne pchnięcie zostawi wroga krwawiącego na śmierć. Jeżeli rycerz nosił jednak broń obuchową mógł atakować gdziekolwiek dlatego też z czasem bronie obuchowe stawały się coraz bardziej popularne. W sytuacji gdzie rycerz musiałby pokonać innego ciężkozbrojnego a miałby przy sobie jedynie miecz, technika taka jak „Half-swording” została wynaleziona. Polega ona na chwyceniu miecza za ostrze i nawalanie wroga rękojeścią oraz gałką. Efektywnie zmieniasz broń sieczno-kłutą na obuchową. ( Nie nie możesz się pociąć chwytając miecz za ostrze, a nawet jakby ci się udało nosisz rękawice) 

Wiele ludzi zapomina też o tym że rycerze byli władcami ziemskimi i mogli po prostu wysłać swoich ludzi ze sobą. Niektórym rycerzom tak bardzo spodobało się zarządzanie swoim dobytkiem (Nielicznym, większość jednak lubiła się bić) iż potem wytworzył się osobny status społeczny by lepiej oddać ich pozycję – szlachta. Do tego czasu szlachta i rycerstwo było efektywnie tym samym. 

 

Ludzie myślą sobie „Rycerze musieli być psychopatami i idiotami żeby adorować akt przeszywania się nawzajem ostrymi przedmiotami!”, „Co im życie niemiłe? Po co ktoś bogaty miałby iść umierać na wojnie?”. Fakt dużo rycerzy nie miało równo pod sufitem, jednak ci, którzy mieli patrzeli na wojnę z zimną kalkulacją. Przeżywalność rycerza w wojnach była bardzo wysoka. Omówiliśmy już ile ochrony dawał rycerzom ich pancerz, do tego wszystkiego należy jeszcze dodać że rycerza po prostu nie opłaca się zabić, lepiej go unieruchomić, schwytać i dać mu możliwość odkupienia się za znacznie więcej niż pogięty pancerz i trochę koniny. Jak bardzo rycerz nie-zabijalnym był pokazuje nam jedna z bitew wojny 100 letniej.  

 

(Z jakiegoś powodu przedstawiłem tutaj cały przebieg bitwy po Agincourt jeżeli nie chcesz o niej czytać przejdź do napisu „TL&DR”) 

 

Bitwa pod Agincourt w 1415r. W tej bitwie resztki Angielskiej armii wracały po zaopatrzenie na swoje tereny, kiedy to ich zwiadowcy zauważyli wielką francuską armie na ich drodze. Od dobrych kilku dni padało więc pole przyszłej bitwy było całe wypełnione błotem. Dodatkowo po obydwu stronach znajdowały się lasy. Anglicy posiadali 6.000 żołnierzy w tym 5.000 łuczników oraz 1.000 ciężkiej piechoty. Francuzi mieli 16.500. 2.4K Kawalerii, 7.6K Piechoty,4K najemnych Łuczników i 1.5K najemnych kuszników. Francuzi wiedzieli o angielskiej armii wracającej po zapasy, pośpieszyli zatem swoje oddziały z niedostateczną ilością odpoczynku na spotkanie wroga. Najemne odziały dystansowe Francji były pośpieszone do tego stopnia iż nie zabezpieczyli oni swoich kusz/łuków przed deszczem. Z zamokniętym ekwipunkiem byli praktycznie bezużyteczni. Anglicy także się śpieszyli gdyż nie mieli za dużo jedzenia. Anglicy ustawili swoją armie w 1 linii z piechotą w środku i łucznikami na skrzydłach, przed łucznikami ustawili drewniane palisady by zniechęcić atak na skrzydła i zachęcić ofensywę na dobrze bronione centrum. Mieli też grupy łuczników obsadzone w lasach . Francuzi wybrali formację 3 linii z kawalerią na przedzie, ich linie były mieszanką piechoty i łuczników. Bitwa została rozpoczęta przez Anglików, postanowili podejść do przodu by francuska kawaleria znalazła się w zasięgu ostrzału. Przenieśli ze sobą pale i ponownie rozstawili swoje fortyfikacje. Francuska armia nic z tym nie zrobiła, prawdopodobnie ciągle kłóciła się z najemnikami o ich opłakany stan ekwipunku. Zaczął się ostrzał i prowokowanie wroga przez anglików. Francuska kawaleria dała się zdenerwować i przystąpiła do szarży. Błoto robi swoje, dzielni rycerze francuscy kontynuują jednak swoje natarcie wprost na palisady łuczników. Konie nadziały się na kolce co spowodowało że 1/3 wszystkich koni popadła w panikę. Rycerze francuscy nie mogli przebić się przez fortyfikacje i w końcu zostali wystrzelani. Reszta spanikowanych rycerzy uciekła przez środek swojej formacji. Potem ruszyła 1 i 2 linia francuskiej armii (może chciała pomóc dobijanym rycerzom?). Błoto przeorane poprzednią szarżą było jeszcze mniej przyjaznym gruntem dla wojsk piechoty. Musieli tak iść pod ciągłym ostrzałem, wreszcie udało im się dojść do angielskiego centrum i związali się w walce melee. Francuska piechota biła się dobrze i zaczęła przepychać angielskie centrum w głąb ich umocnień. Angielscy łucznicy brali za miecze i czym prędzej dołączali do walki z bliska by zasklepić tworzące się luki (Warto dodać że w tym momencie bitwy wielu skończyły się strzały). Parę francuskich oddziałów się załamało co dało Anglikom możliwość okrążenia połowy atakujących ich oddziałów. Wszyscy francuscy dowódcy zostali zabici co doprowadziło do poddania się okrążonych oddziałów i ucieczki reszty armii. 3Cia linia francuzów uciekła bez wzięcia udziału w całej bitwie. Anglicy mieli w swoim posiadaniu więźniów w ilościach przewyższających całą swoją armie. Król Henryk V w obawie przed więźniami zdającymi sobie sprawę ze swojej przewagi liczebnej kazał ich wszystkich zabić. 

 

[TL&DR] 

Archeolodzy nie znaleźli śladów przebicia na hełmach i zbrojach francuskich żołnierzy, znaleźli za to mnóstwo przebić na twarzach ofiar. Żołnierze ci nosili hełmy typu „Basinet”. Który to dawał świetną ochronę przeciw strzałom, znacząco utrudniał jednak widoczność oraz oddychanie, ta druga wada okazała się śmiertelna. Wojownicy chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza otwierali przyłbice i dostawali strzałę w twarz. Straty oszacowano na: Anglia 100-600/Francja 3K-13k.  

 

Nawet na tak nieprzyjaznym polu bitwy głównym powodem śmierci rycerzy była wada hełmu! (Nie wspominając o tym że cała walka była fatalnie poprowadzona). Była to też jedna z większych bitew średniowiecznych. Co ciekawe podczas wojny 100 letniej wykształcił się specjalny typ prowokacji. Pamiętacie stare dobre FUQ YOU? Angielscy łucznicy są dumnymi wynalazcami naszego ulubionego gestu. Stworzony był on jednak w innej formie, zamiast pokazując komuś palec środkowy, łucznicy pokazywali francuskim wojskom palec wskazujący i środkowy. Które to odpowiadały za naciąganie strzały. Wzajemna nienawiść urosła do tego stopnia, że angielskim jeńcom wojennym obcinano te palce by ci, już nigdy nie mogli użyć łuku. 

 

„Żeby zostać rycerzem, najpierw musisz służyć jako giermek dla rycerza, czyścić jego gacie i jego konia przez parę dobrych lat”. Zapewne wielu ludzi właśnie tak myśli. W rzeczywistości giermek nie czyścił gaci, nie polerował zbroi i nie karmił koni. Od tego były pachoły. Giermek był dziwnym i drogim tworem, na który tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić. Większość rycerzy ani nigdy nie była giermkiem ani takowego nie posiadali. Czym zatem zajmował się giermek? Dworowaniem, treningiem, nauką oraz ucztami. 

 

Nachodzi więc pytanie „To jak zostać tym rycerzem?”. Rycerzem najczęściej zostawało się podczas wojny (lub dziedzicznie). Jesteś sobie takim chłopem zabranym z pola, dają ci włócznie do ręki, hełm na głowę i zaciągają do walki. Jak się wykażesz czymś heroicznym... uratujesz ważną osobistość, utrzymasz ważny punkt albo go zdobędziesz. Król w podzięce za twoje dokonania może pasować cię na rycerza. Oczywista sprawa, raczej nie będzie to ceremonia pełna przepychu ale rycerz to jednak rycerz! Król Władysław II Jagiełło był znany z tego, że pasował ludzi na rycerzy przed większymi bitwami. Celem było zwiększenie morale w armii. Jakbyś był takim Bartkiem z Bagniska co się do armi zaciągnął. Chcesz młucić tym mieczem, bić i zabijać i jak cię jeszcze sam Król na rycerza mianuje to byś nawet i sam na wroga pobiegł! 

 

Ciąg dalszy w "Miskoncepcje Średniowiecza 2/2"


szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Posty: 2886
Zobacz teksty użytkownika:

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Post#2 » 7 lip 2019, o 22:43

Zamierzałem poczytać o Roderyku, jednak ten tytuł wydał mi się ciekawszy. 

 

Przeczytałem. 

 

Artykuł faktycznie ciekawy, ale wielka szkoda, że na kolanie pisany. Interpunkcja utrudnia, miejscami uniemożliwia czytanie, sporo ortografów i liczne sformułowania, które, jak przypuszczam, Ciebie samego również razić będą. Przeczytaj to, co napisałeś i popraw, bo ten prawdziwie fajny tekst wiele traci. 

 

Poniżej sporo uwag. Część z nich być może ułatwi korektę. 

 

 

 

 

xeno pisze:Wkurwia mnie nazywanie epoki średniowiecznej "epoką ciemnoty". Postaram się zatem rozbić parę szeroko panujących mitów z tych czasów.
Niepotrzebnie Cię wkurwia. Nazywanie epoki średniowiecznej "epoką ciemnoty" jest naturalnym efektem ludzkiego dążenia do tego, aby w kurniku cywilizacji zająć wyższą grzędę i srać na tych, którzy siedzą niżej. 

 

 

xeno pisze:nauczenia się zdolności pisania i czytania
Popraw to jakoś. 

 

 

xeno pisze:Nauczyciel zbierał dzieci i uczył ich pieśni/modlitw/hymnów po łacinie. Jeżeli jakieś dziecko nie radziło sobie z zapamiętywaniem, zostawało odrzucone, by mentor mógł zająć się obiecującymi studentami.
W owych czasach żyć było trudniej, życie trwało znacznie krócej, więc taka selekcja wydaje się naturalna i oczywista. 

 

 

xeno pisze:W średniowieczy nie pierdolili się z ludźmi którzy nie chcieli się uczyć i nie tracili czasu obydwu stron ( głupich uczniów bo mogliby w tym czasie pracować, nauczycieli bo i tak by nic z tego nie było a byłoby to zapewne wielce irytujące by uczyć kamień)
Pięknie zacząłeś to zdanie, ale potem jest tak kiepsko, że straciłeś cały efekt. Jeżeli chcesz, by wulgaryzm trafił do odbiorcy, to, co po wulgaryźmiej musi być prostymi zdaniami. 

 

 

xeno pisze:"Średniowiecze było wiekiem ciemnoty, gdyż kobiety traktowane były jako istota gorsza i nie mogły się uczyć" Ile ja to razy słyszałem to nawet nie chce sobie przypominać. Kobiety w średniowieczu miały system prawny po swojej stronie w różnych formach zależnie od lokacji. W XII wiecznej Szwecji na przykład, kobieta miała prawo krzyczeć na pomoc, gdy była okradana, lub działa jej się krzywda. Każdy musiał odpowiedzieć na jej prośbę o pomoc, inaczej w oczach prawa był karany. Kobiety w dużej mierze przypadków były wolne od werbunku do drużyny swojego seniora podczas wojny. Płeć piękna mogła uczyć się, czego dowodem jest iż w XIV wiecznej Francji powstało ponad 100 podręczników napisanych przez kobiety o macierzyństwie, gotowaniu, leczeniu, zajmowaniu się domem, różnych profesjach etc etc.
Możesz dodać jeszcze, historię pierwszego nowożytnego pornola - Powieść o róży. Kryśkę de Pisan strasznie rozjuszyło dzieło Wilusia de Lorris i Jaśka De Meun. Zrobiła publiczną debatę i postawiła do pionu całą intelektualną wierchuszkę królestwa. 

 

 

xeno pisze: Tak swoją drogą, wszyscy chwalą czasy renesansu, czasy "otwarcia się na człowieka" ( Stworzono mnóstwo nowych narzędzi tortur żeby otworzyć go lepiej) Za ich tolerancje i oświecenie. To podczas epoki renesansu kobiety zaczęły być traktowane jako przedmiot, straciły prawo do nauki a te które jakąś wiedzę posiadały były tępione jako wiedźmy.
W kwestii kobiet się nie zgodzę. Sprawa jest głębsza niż problemy jednej czy dwóch epok. Kobiety odzyskiwały prawa (wcześniej bądź później) wtedy, kiedy populacji nie groziło wyginięcie, natomiast niższy poziom życia zawsze wysuwał (i nadal wysuwa) problem przetrwania na pierwsze miejsce oraz skutkował tym, że kobieta była przede wszystkim odpowiedzialna za urodzenie i odchowanie potomstwa. Od czasów starożytnych zmieniło sie bardzo niewiele... na szczęście. 

 

 

xeno pisze: O co chodzi? Że wiedźmy tępiono podczas średniowiecza? Nie, podczas średniowiecza jeżeli ktoś znał się na leczeniu albo w ogóle cieszył się wielką inteligencją. Był traktowany jako osoba święta i oświecona. Stosy płonęły w erze renesansu i to płonęło ich sporo...
To prawda i dobrze, że ktoś zauważył. Dodam, że za panteizm nie spłonął Jan Szkot (Eriugena) tylko Giordano Bruno. 

 

 

xeno pisze:...a to wszystko dzięki prasie drukarskiej Gutenberga. Wiecie, iż drugą najczęściej drukowaną książką po "Biblii" był "Młot na Czarownice" ? (Adnotacja: Przez "sporo" mam na myśli tysiące, nie miliony jak wielu myśli)
A miedźwiedzija Wy jobali? Wyrzuć tę uwagę o Gutenbergu, bo Twój, co tu dużo gadać, poważny tekst przestaje w tym miejscu być poważny. 

 

 

xeno pisze:Sredniowiecze było także matką wielu wynalazków.
Ech, temat rzeka. 

 

 

xeno pisze:Powstała trójpolówka dzięki której ziemia unikała wyjałowienia, zmniejszając potrzeby przemieszczania się w poszukiwaniu pożywienia.
To zdanie warto rozbić. Nie brzmi najlepiej. 

 

 

xeno pisze:Jedyne pewne zastosowanie o jakim mamy jednak zapiski było wytwarzanie z niego okien.
Nawet jak dodasz przecinki, zdanie będzie koszmarne. 

 

 

xeno pisze:Czy wiedzieliście też, że w okresie średniowiecznym ludzie traktowali zwierzęta jako mniej-więcej równe ludziom? Kroniki opisują przykłady SĄDÓW na zwierzętach. Była sobie świnia co zjadła dziecku część twarzy, rękę i nogę. Świnia została przyłapana na czynie. Rozpoczął się proces. Świnia dostała własnego prawnika, własny pokój... Wynikiem rozprawy była kara w postaci tych samych obrażeń jakie świnia dziecka zadała a potem śmierć przez powieszenie. Świnie były dosyć drogimi stworzeniami więc, chociaż jej posiadacz nie został bezpośrednio ukarany. Utrata świni była wielkim ciosem finansowym. Była jeszcze sprawa szarańczy pozwanej przez farmerów. Rzekoma szarańcza pożerała pola farmerów i to była jej wina. Obrońcą szarańczy był kapłan i bronił jej mówiąc iż szarańcza jest stworzeniem boskim. A skoro Bóg takim ją stworzył to nie jej wina że jest czym jest. Sprawa trwała latami i koniec końców doszło do kompromisu. Kapłan nadał szarańczy ziemię na której miała przebywać, i jeżeli szarańcza wyszłaby poza swoją ziemię i poczęła by jeść pola farmerów mogliby się jej pozbyć. Czy było to głupie? Może, ale my... rozwinięta cywilizacja walczymy dzisiaj za prawa zwierząt jednocześnie oczerniając czasy w których były one bronione!
Piękny fragmencik. Kiedy minęła wesołość, wzbudził we mnie gorzkie refleksje na temat "obrońców przyrody". 

 

 

xeno pisze:Co w ogóle jest nie tak z dzisiejszym społeczeństwem że robienie dzieci uznaję się za najgorszą tragedie jaka może cię spotkać pod słońcem?!
To zdanie też do poprawy. 

 

 

xeno pisze:Tak jak dzisiaj osoby stare są alienowane ze społeczeństwa. Odpychane i generalnie uważane za „ciężar”. Tak kiedyś traktowane były jako skarb mądrości i doświadczeń.
Tutaj na odwrót - połączyć trzeba w jedno zdanie. 

 

 

xeno pisze:Ponad to
Chyba razem. 

 

 

xeno pisze:Starzy ludzie byli idealnymi niańkami. Pomijając bycie opiekunem, osoba stara z swoją wiedzą mogła pomóc zarządzać domem lub operacjami wioski. Przeżył w niej dobre 50-70 lat
Tych siedemdziesięciolatków było bardzo mało - dlatego byli cenni. Nie można się oburzać, że dzisiaj nie są, skoro stanowią znaczny odsetek populacji. 

 

 

xeno pisze:NAPEWNO
na pewno. 

 

 

xeno pisze:W średniowieczu każdy chlał! Każdy, nawet dzieci, widzicie alkohol jako taki ma właściwości bakteriobójcze.
Teraz już wiem, za co kocham średniowiecze. :)) 

 

 

xeno pisze:Obawiam się że gdyby dzisiaj ktoś wypił 14 piw... mógłby umrzeć.
Nie doceniasz ludu polskiego :)) 

 

 

xeno pisze:Widzicie w tych odległych czasach każdy Święty miał swoje święto i każde święto świętego był świętem kościelnym więc było obchodzone i pan ziemski mógł się grzecznie „odpierdolić”.
Oczywiste, jednak tego aspektu nigdy wcześniej nie dostrzegłem. Dziekuję, że zauważyłeś i napisałeś. 

 

 

xeno pisze:Skoro już troszeczkę o Polsce było to warto także opowiedzieć o idei „patriotyzmu”.Mnóstwo ludzi mówiąc o średniowieczu myśli iż ludzie mieszkający w kraju „Polska” mówiliby o sobie „Polacy”. Tak nie było, idea patriotyzmu jako taka powstała dopiero w XVIII wieku. Do tego czasu jakbyś spytał się wieśniaka kim jest, odpowiedziałby Gnieźnianem, Poznaninem. Ewentualnie podałby nazwę swojego seniora albo jakiegoś regionu. Wielu ludzi mogło pewnie nawet przeżyć całe życie nie wiedząc że żyło w kraju Polska! Granice, pomijając granice naturalne (rzeki, pasma górskie etc. etc.) były płynne i bardzo niejasne.
Dzisiaj ten problem przerabiamy w Donbasie. 

 

 

xeno pisze:Żaden debil nie nosiłby pancerza, który tylko cię spowalnia (a przecież nie robi nawet tego) i nie daje żadnej ochrony. Warto też dodać że NIE! Rycerze nie potrzebowali dźwiga żeby wsiąść na jebanego konia, a zakładanie zbroi trwało około 3 minuty. W nagłym wypadku odzianie się w tylko najważniejsze części zbroi zajęłoby około 1 minutę.
Bardzo chaotyczny fragment... i w tym miejscu zrezygnowałbym z wulgaryzmu. 

 

 

xeno pisze:Po pierwsze rycerze dosyć rzadko nosili miecze w aktualnych bitwach.
"Aktualnych" nie pasuje. 

 

 

xeno pisze:Rycerz był maszyną do zabijania.
Twierdzę, że jest to duża przesada. 

 

 

xeno pisze:patrzeli
patrzyli 

 

 

xeno pisze:Anglicy mieli w swoim posiadaniu więźniów w ilościach przewyższających całą swoją armie. Król Henryk V w obawie przed więźniami zdającymi sobie sprawę ze swojej przewagi liczebnej kazał ich wszystkich zabić.
Co ciekawe, nikt z ówczesnych nie uznał tego za akt barbarzyństwa. 

 

 

xeno pisze:Ciąg dalszy w "Miskoncepcje Średniowiecza 2/2"
Ufff! Jutro poczytam.

Irys
magiczna kosa
magiczna kosa
Posty: 555
Zobacz teksty użytkownika:

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Post#3 » 8 lip 2019, o 17:58

Podobało się tylko wulgaryzmy są tu niepotrzebne i drażniące.

Awatar użytkownika
xeno
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 122
Zobacz teksty użytkownika:

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Post#4 » 8 lip 2019, o 18:29

Irys pisze:Podobało się tylko wulgaryzmy są tu niepotrzebne i drażniące.
 

Apropo wulgaryzmów... MURWA pisałem odpowiedź do Szczepana przez godzinę i mi tekst usunęło... AAAAAAAAAAAAAAA! 

A tak to.. może xD sorrie mam małego teraz doła!


Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów
Posty: 1293
Zobacz teksty użytkownika:

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Post#5 » 8 lip 2019, o 19:33

Znam ten ból z usunięciem tekstu. Niekiedy nasze sprzęty zawieszają się. Należy resetować. 

Czasami tekst powraca. Częściej jednak ginie w odmętach Nibylandii cybernetycznej. 

Ja, ostatnio, na wszelki wypadek kopiuję fragmenty, aby je później wkleić. Cholernie denerwującym, wmurwiającym wręcz, jest przepadek myśli. 

Swoją drogą dobrze piszesz, choć masz obsuwy w stylu, ale też również w gramatyce i ortografii. 

 

Mam swoją koncepcję na temat powstania średniowiecza. 

Spróbuję ją wyłożyć później, pokrótce. 

 

Jerzy Edmund


Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 924
Zobacz teksty użytkownika:

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Post#6 » 8 lip 2019, o 20:01

:hello:  

Podobało mi się. Drugą część zostawiam na jutro.  

W średniowieczu życie było bardziej proste, mniej skomplikowane. Na temat rycerstwa wiem bardzo dużo, gdyż odwiedzają nas członkowie Rycerstwa Chorągwi Ziemi Ciechanowskiej (z chorążym Tomkiem Dudą). Wspierali nas nawet podczas święta szkoły/święta patrona (jesteśmy jedyną w Polsce szkołą im. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej), gdy postanowiliśmy odtworzyć postaci, które odegrały znaczną rolę w dziejach obu narodów. Żony rycerzy wypożyczyły także szaty dla nauczycielek i uczennic. 

 

http://pspprzewodowo.pl/wydarzenia/jubil.html 

 

Będzie mi miło, gdy obejrzycie nasze fotki. Jeśli natraficie na zdjęcie gen. Józefa Bema - to będę ja. 

Tak. W średniowieczu nie palono na stosach czarownic. Spalono za to Joannę d'Arc, ale taka to już ta ludzka wdzięczność/niewdzięczność :S  

Pozdrawiam Was serdecznie :)) :)) :)) :))


Awatar użytkownika
xeno
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 122
Zobacz teksty użytkownika:

Miskoncepcje Średniowiecza 1/2

Post#7 » 9 lip 2019, o 22:22

Przedmowa: Zmieniony tekst jest u mnie na Pc a nie na forum jeszcze, gdyż czekam na odzew ^^ 

 

szczepantrzeszcz pisze:Zamierzałem poczytać o Roderyku, jednak ten tytuł wydał mi się  

 

ciekawszy. 

 

Przeczytałem. 

 

Artykuł faktycznie ciekawy, ale wielka szkoda, że na kolanie pisany. Interpunkcja utrudnia,  

 

miejscami uniemożliwia czytanie, sporo ortografów i liczne sformułowania, które, jak  

 

przypuszczam, Ciebie samego również razić będą. Przeczytaj to, co napisałeś i popraw, bo ten  

 

prawdziwie fajny tekst wiele traci. 

 

Poniżej sporo uwag. Część z nich być może ułatwi korektę.

 

 

 

 

 

xeno pisze:Wkurwia mnie nazywanie epoki średniowiecznej "epoką ciemnoty". Postaram się zatem  

 

rozbić parę szeroko panujących mitów z tych czasów.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Niepotrzebnie Cię wkurwia. Nazywanie  

 

epoki średniowiecznej "epoką ciemnoty" jest naturalnym efektem ludzkiego dążenia do tego, aby w  

 

kurniku cywilizacji zająć wyższą grzędę i srać na tych, którzy siedzą niżej.

 

 

Nazywanie średniowiecza epoką ciemnoty nakłada negatywne znamię na okres. Co właśnie doprowadziło naszą cywilizację do wyśmiania i odtrącenia wielu średniowiecznych idei, które to nie musiały być wcale takie złe. Jest to forma cenzury pośredniej. Nie mówisz że rzecz jest zakazana, tylko każdy kto ją posiada śmierdzi. 

 

Dodatkowo jeżeli nasza cywilizacja nazywa poprzednie okresy swojego bytu "złymi" i stara się zagrzebać ich pozytywne cechy, to tak jakbyśmy niszczyli fundamenty na jakich powstała ta cywilizacja. 

 

 

xeno pisze:nauczenia się zdolności pisania i czytania
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Popraw to jakoś.
 

 

W średniowieczu ludzie nie potrafili czytać ani pisać . Naprawdę nie wiem skąd się to wzięło.  

 

//Dzięki inicjatywie kościoła nawet chłopstwo miało możliwość pobierania nauk w tym zakresie//,  

 

zupełnie inną sprawą było to, w jaki sposób uczono ludzi piśmiennictwa.  

 

Poprawa zaznaczona przez "//" 

 

 

 

xeno pisze:Nauczyciel zbierał dzieci i uczył ich pieśni/modlitw/hymnów po łacinie. Jeżeli  

 

jakieś dziecko nie radziło sobie z zapamiętywaniem, zostawało odrzucone, by mentor mógł zająć się  

 

obiecującymi studentami.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:W owych czasach żyć było trudniej, życie trwało znacznie krócej, więc  

 

taka selekcja wydaje się naturalna i oczywista.

 

 

 

Bardzo nie lubie nazywać czegoś oczywistym... Wiele razy zdarza się że to co dla jednego jest  

 

zupełnie oczywiste dla innego może wydać cię czymś nowym i wspaniałym. Jako przykład podam  

 

przemowy Doc. Jordana Petersona. Na swoich przemowach Jordan powtarza stare prawy świata ("Zanim  

 

zajmiesz się układaniem życia, posprzątaj pokój" "Nie okłamuj siebie" "zbieraj odpowiedzialność  

 

gdyż ona da ci długofalowe szczęście" etc. etc.) To w czym jego lektura różni się od większości  

 

to głębia tłumaczenia każdego z tych zjawisk. Okazuje się że ludzie wiedzą że niby mają mówić  

 

prawde i mieć prace, rodzice im tak mówili ale nigdy nie wytłumaczyli dokładnie dlaczego. I kiedy  

 

przychodzą słuchacze rozmawiać z Jordanem po jego przemowie, mówią mu "Mówisz to co mówi każdy,  

 

ale przez to w jaki sposób wytłumaczyłeś dokładnie jak to działa. Zmieniłeś moje życie na lepsze" 

 

 

xeno pisze:W średniowieczy nie pierdolili się z ludźmi którzy nie chcieli się uczyć i nie  

 

tracili czasu obydwu stron ( głupich uczniów bo mogliby w tym czasie pracować, nauczycieli bo i  

 

tak by nic z tego nie było a byłoby to zapewne wielce irytujące by uczyć kamień)

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Pięknie zacząłeś to zdanie, ale potem jest tak kiepsko, że straciłeś  

 

cały efekt. Jeżeli chcesz, by wulgaryzm trafił do odbiorcy, to, co po wulgaryźmiej musi być  

 

prostymi zdaniami.

 

 

 

myślałem i myślałem jakieś 20 minut+ i nic lepszego nie wymyśliłem... D: 

 

 

xeno pisze:"Średniowiecze było wiekiem ciemnoty, gdyż kobiety traktowane były jako istota  

 

gorsza i nie mogły się uczyć" Ile ja to razy słyszałem to nawet nie chce sobie przypominać.  

 

Kobiety w średniowieczu miały system prawny po swojej stronie w różnych formach zależnie od  

 

lokacji. W XII wiecznej Szwecji na przykład, kobieta miała prawo krzyczeć na pomoc, gdy była  

 

okradana, lub działa jej się krzywda. Każdy musiał odpowiedzieć na jej prośbę o pomoc, inaczej w  

 

oczach prawa był karany. Kobiety w dużej mierze przypadków były wolne od werbunku do drużyny  

 

swojego seniora podczas wojny. Płeć piękna mogła uczyć się, czego dowodem jest iż w XIV wiecznej  

 

Francji powstało ponad 100 podręczników napisanych przez kobiety o macierzyństwie, gotowaniu,  

 

leczeniu, zajmowaniu się domem, różnych profesjach etc etc.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Możesz dodać jeszcze, historię pierwszego nowożytnego pornola - Powieść  

 

o róży. Kryśkę de Pisan strasznie rozjuszyło dzieło Wilusia de Lorris i Jaśka De Meun. Zrobiła  

 

publiczną debatę i postawiła do pionu całą intelektualną wierchuszkę królestwa.

 

 

 

Ten temat zostawiłbym dla rozdziału "Poezja/Literatura/Przemowy". Jest to jednak dobry przykład i  

 

zarchwizuje go sobie na przyszłość ^^ 

 

 

xeno pisze: Tak swoją drogą, wszyscy chwalą czasy renesansu, czasy "otwarcia się na człowieka"  

 

( Stworzono mnóstwo nowych narzędzi tortur żeby otworzyć go lepiej) Za ich tolerancje i  

 

oświecenie. To podczas epoki renesansu kobiety zaczęły być traktowane jako przedmiot, straciły  

 

prawo do nauki a te które jakąś wiedzę posiadały były tępione jako wiedźmy.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:W kwestii kobiet się nie zgodzę. Sprawa jest głębsza niż problemy  

 

jednej czy dwóch epok. Kobiety odzyskiwały prawa (wcześniej bądź później) wtedy, kiedy populacji  

 

nie groziło wyginięcie, natomiast niższy poziom życia zawsze wysuwał (i nadal wysuwa) problem  

 

przetrwania na pierwsze miejsce oraz skutkował tym, że kobieta była przede wszystkim  

 

odpowiedzialna za urodzenie i odchowanie potomstwa. Od czasów starożytnych zmieniło sie bardzo  

 

niewiele... na szczęście.

 

 

 

Tak szczerze to było dokładnie na odwrót. W sytuacji kiedy cywilizacja wymierała (Zwykle po  

 

wojnie) stosunek kobieta/mężczyzna przechylał się znacznie w stronę kobiety. Mężczyźni pomarli  

 

sobie na wojnach więc ktoś musiał zająć ich miejsce. jeżeli chodzi ci jednak o ogólną śmierć  

 

cywilizacji to prawa człowieka wogóle traciły na wartości... dla obu płci. Kobieta była  

 

przedewszystkim odpowiedzialna za rodzenie i wychowanie potomstwa, jest to fakt. Uważam jednak iż  

 

jest to wielce niesprawiedliwe by nie wymienić ich innych odpowiedzialności np. zarządzanie  

 

majątkiem domu, władza na życiem i śmiercią sługów/niewolników. Dodatkowo zaznaczyć muszę iż  

 

rodzenie dzieci wymusiło stacjonarność bytu na kobiecie co jest i dobrym i złym zjawiskiem.  

 

Dobrym bo nie wezmą jej na wojne, złym bo siedzenie na dupie jest ograniczające. W dzisiejszych  

 

czasach pozbyliśmy się tego nie tyle przez rozwój socjalny co rozwój technologi medycznej. 

 

Od czasów starożytnych zmieniło się nieskończenie wiele, jest to jednak temat rzeka więc narazie  

 

sobie daruje. 

 

 

xeno pisze: O co chodzi? Że wiedźmy tępiono podczas średniowiecza? Nie, podczas średniowiecza  

 

jeżeli ktoś znał się na leczeniu albo w ogóle cieszył się wielką inteligencją. Był traktowany  

 

jako osoba święta i oświecona. Stosy płonęły w erze renesansu i to płonęło ich sporo...

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:To prawda i dobrze, że ktoś zauważył. Dodam, że za panteizm nie spłonął  

 

Jan Szkot (Eriugena) tylko Giordano Bruno.

 

 

 

Tia... system łapania winnych był bardzo wybrakowany... o tym też w sumie chciałem napisać, ale i  

 

tak 14 stron to dużo! 

 

 

xeno pisze:...a to wszystko dzięki prasie drukarskiej Gutenberga. Wiecie, iż drugą najczęściej  

 

drukowaną książką po "Biblii" był "Młot na Czarownice" ? (Adnotacja: Przez "sporo" mam na myśli  

 

tysiące, nie miliony jak wielu myśli)

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:A miedźwiedzija Wy jobali? Wyrzuć tę uwagę o Gutenbergu, bo Twój, co tu  

 

dużo gadać, poważny tekst przestaje w tym miejscu być poważny.

 

 

 

Nie rozumiem, możesz elaborować? 

 

 

xeno pisze:Sredniowiecze było także matką wielu wynalazków.
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Ech, temat rzeka.
 

 

 

he he he 

 

 

xeno pisze:Powstała trójpolówka dzięki której ziemia unikała wyjałowienia, zmniejszając  

 

potrzeby przemieszczania się w poszukiwaniu pożywienia.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:To zdanie warto rozbić. Nie brzmi najlepiej.
 

 

 

Powstała trójpolówka dzięki której ziemia unikała wyjałowieniu. Zmniejszyło to potrzeby  

 

przemieszczania się w poszukiwaniu pożywienia... Rozbite 

 

 

xeno pisze:Jedyne pewne zastosowanie o jakim mamy jednak zapiski było wytwarzanie z niego  

 

okien.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Nawet jak dodasz przecinki, zdanie będzie koszmarne.
 

 

 

Jedynym pewnym zastosowaniem była produkcja okien. 

 

Część o istnieniu tych informacji w kronikach i tak jest głębiej w tekście. 

 

 

xeno pisze:Czy wiedzieliście też, że w okresie średniowiecznym ludzie traktowali zwierzęta  

 

jako mniej-więcej równe ludziom? Kroniki opisują przykłady SĄDÓW na zwierzętach. Była sobie  

 

świnia co zjadła dziecku część twarzy, rękę i nogę. Świnia została przyłapana na czynie.  

 

Rozpoczął się proces. Świnia dostała własnego prawnika, własny pokój... Wynikiem rozprawy była  

 

kara w postaci tych samych obrażeń jakie świnia dziecka zadała a potem śmierć przez powieszenie.  

 

Świnie były dosyć drogimi stworzeniami więc, chociaż jej posiadacz nie został bezpośrednio  

 

ukarany. Utrata świni była wielkim ciosem finansowym. Była jeszcze sprawa szarańczy pozwanej  

 

przez farmerów. Rzekoma szarańcza pożerała pola farmerów i to była jej wina. Obrońcą szarańczy  

 

był kapłan i bronił jej mówiąc iż szarańcza jest stworzeniem boskim. A skoro Bóg takim ją  

 

stworzył to nie jej wina że jest czym jest. Sprawa trwała latami i koniec końców doszło do  

 

kompromisu. Kapłan nadał szarańczy ziemię na której miała przebywać, i jeżeli szarańcza wyszłaby  

 

poza swoją ziemię i poczęła by jeść pola farmerów mogliby się jej pozbyć. Czy było to głupie?  

 

Może, ale my... rozwinięta cywilizacja walczymy dzisiaj za prawa zwierząt jednocześnie  

 

oczerniając czasy w których były one bronione!

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Piękny fragmencik. Kiedy minęła wesołość, wzbudził we mnie gorzkie  

 

refleksje na temat "obrońców przyrody".

 

 

 

Ja tam za dużo na temat przyrody i jej obrony to nie wiem. Jedyne co wiem (Z historii) to że  

 

globalne ocieplenie oraz oziębienie są sinusoidom na przestrzeni wieków. W XVI wieku ponoć w  

 

Polsce były winnice, które to lubią ciepły klimat. ok. 2k p.n.e w Egipcie ponoć padał śnieg  

 

(#Biblia) a XX wiek był najzimniejszym okresem od paru mil. lat. A! No i 70%+ produkcji Co2 to  

 

morza/oceany xD 

 

 

 

 

xeno pisze:Co w ogóle jest nie tak z dzisiejszym społeczeństwem że robienie dzieci uznaję się  

 

za najgorszą tragedie jaka może cię spotkać pod słońcem?!

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:To zdanie też do poprawy.
 

 

 

Mi się podoba... Nie jestem grammanazi więc niewiem co jest z nim nie tak...  

 

 

xeno pisze:Tak jak dzisiaj osoby stare są alienowane ze społeczeństwa. Odpychane i generalnie  

 

uważane za „ciężar”. Tak kiedyś traktowane były jako skarb mądrości i doświadczeń.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Tutaj na odwrót - połączyć trzeba w jedno zdanie.
 

 

 

fixed 

 

xeno pisze:Ponad to
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Chyba razem.
 

 

 

fixed 

 

 

xeno pisze:Starzy ludzie byli idealnymi niańkami. Pomijając bycie opiekunem, osoba stara z  

 

swoją wiedzą mogła pomóc zarządzać domem lub operacjami wioski. Przeżył w niej dobre 50-70 lat 

 

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Tych siedemdziesięciolatków było bardzo mało - dlatego byli cenni. Nie  

 

 

można się oburzać, że dzisiaj nie są, skoro stanowią znaczny odsetek populacji.

 

 

Nie zgodzę się. Wystąpił tutaj efekt degeneracji/demoralizacji osób starszych. (Szczególnie w Polsce która historycznie jest jednym z gorszych krajów pod względem szacunku dla starszych) 

Chodzi mi tutaj mianowicie o wmawianie komuś że jest bezużyteczny bezpośrednio lub pośrednio aż sam zacznie w to wierzyć. Przez panującą w naszym narodzie PRL'owską stygme, osoby niepełnosprawne oraz starsze często boją się wychodzić na ulice więc zamykają się w swoich domach na świat. 

 

 

xeno pisze:NAPEWNO
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:na pewno.
 

 

 

fixed 

 

 

xeno pisze:W średniowieczu każdy chlał! Każdy, nawet dzieci, widzicie alkohol jako taki ma  

 

właściwości bakteriobójcze.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Teraz już wiem, za co kocham średniowiecze. :))
 

 

 

^^ 

 

 

xeno pisze:Obawiam się że gdyby dzisiaj ktoś wypił 14 piw... mógłby umrzeć.
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Nie doceniasz ludu polskiego :))
 

 

 

Nie no lud polski też miał szansę umrzeć tylko mu nie wychodziło to umieranie. Taka wersja rosyjskiej ruletki w kraju cebuli 

 

 

xeno pisze:Widzicie w tych odległych czasach każdy Święty miał swoje święto i każde święto  

 

świętego był świętem kościelnym więc było obchodzone i pan ziemski mógł się grzecznie  

 

„odpierdolić”.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Oczywiste, jednak tego aspektu nigdy wcześniej nie dostrzegłem.  

 

Dziekuję, że zauważyłeś i napisałeś.

 

 

 

Case and point apropo oczywistości. 

 

 

xeno pisze:Skoro już troszeczkę o Polsce było to warto także opowiedzieć o idei  

 

„patriotyzmu”.Mnóstwo ludzi mówiąc o średniowieczu myśli iż ludzie mieszkający w kraju „Polska”  

 

mówiliby o sobie „Polacy”. Tak nie było, idea patriotyzmu jako taka powstała dopiero w XVIII  

 

wieku. Do tego czasu jakbyś spytał się wieśniaka kim jest, odpowiedziałby Gnieźnianem,  

 

Poznaninem. Ewentualnie podałby nazwę swojego seniora albo jakiegoś regionu. Wielu ludzi mogło  

 

pewnie nawet przeżyć całe życie nie wiedząc że żyło w kraju Polska! Granice, pomijając granice  

 

naturalne (rzeki, pasma górskie etc. etc.) były płynne i bardzo niejasne.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Dzisiaj ten problem przerabiamy w Donbasie.
 

 

 

Gdyby tylko w Donbasie... 

 

 

xeno pisze:Żaden debil nie nosiłby pancerza, który tylko cię spowalnia (a przecież nie robi  

 

nawet tego) i nie daje żadnej ochrony. Warto też dodać że NIE! Rycerze nie potrzebowali dźwiga  

 

żeby wsiąść na jebanego konia, a zakładanie zbroi trwało około 3 minuty. W nagłym wypadku  

 

odzianie się w tylko najważniejsze części zbroi zajęłoby około 1 minutę.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Bardzo chaotyczny fragment... i w tym miejscu zrezygnowałbym z  

 

wulgaryzmu.

 

 

 

"debil" jest stwierdzeniem medycznym jak powiedział wielki hipokryta Janusz Korwin Mikke xD 

A "jebanego" zamienione na "biednego". Biedny konik po tym całym jebaniu... 

 

 

xeno pisze:Po pierwsze rycerze dosyć rzadko nosili miecze w aktualnych bitwach.
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:"Aktualnych" nie pasuje.
 

 

 

Chciałem zaznaczyć wagę słowa "bitwa" w odniesieniu do późniejszych zwrotów takich jak "potyczka" 

 

 

xeno pisze:Rycerz był maszyną do zabijania.
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Twierdzę, że jest to duża przesada.
 

 

Ktoś kto od młodego wieku uczy się walczyć i zabijać, zapisuje ruchy/techniki w swojej pamięci mięśniowej (zwanej także mechaniczną). Osoba z takim poziomem wyszkolenia insynktownie (wręcz mechanicznie) będzie wykonywała czynności dające jej przewage na polu bitwy. Zabijanie wrogów królewstwa było rodzajem pracy dla rycerza. Skrupuły dla przeciwnika tylko by przeszkadzały w wykonywaniu pracy. Rycerze zatem starali się znormalizować śmiertelność. Te wszystkie informacje wystarczą chyba by nazwać takiego człowieka "maszyną do zabijania". 

 

 

xeno pisze:patrzeli
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:patrzyli
 

 

fixxed 

 

 

xeno pisze:Anglicy mieli w swoim posiadaniu więźniów w ilościach przewyższających całą swoją  

 

armie. Król Henryk V w obawie przed więźniami zdającymi sobie sprawę ze swojej przewagi liczebnej  

 

kazał ich wszystkich zabić.

 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Co ciekawe, nikt z ówczesnych nie uznał tego za akt barbarzyństwa. 

 

 

 

 

 

Wojna panie! Wojna... 

 

xeno pisze:Ciąg dalszy w "Miskoncepcje Średniowiecza 2/2"
 

 

 

szczepantrzeszcz pisze:Ufff! Jutro poczytam.
 

 

 

Miłej lektury!


Wróć do „Publicystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości