Wyższość prozy nad poezją (4) Polecam teksty Mariana

Napisanie powieści jest szalenie proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Jak pisać opowiadania, tworzyć piękną poezję? Jak szlifować styl, konstruować postaci, angażować czytelnika? Te oraz inne dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
kresowa pani
Wydany pisarz
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 12 wrz 2019, o 22:35

Bez jakiegokolwiek tendencyjnego nadużycia, to z powodzeniem 2017 rok można by było nazwać Rokiem Ryszarda Kapuścińskiego. Gdyż najpierw 10 rocznica śmierci (styczeń) a w marcu 85 rocznica urodzin wymienionego Twórcy i jeszcze dodatkowe pytanie: czy aby śmierć „cesarza reportażu” była przedwczesna, czy też dokonała się w najbardziej stosownej dlań porze?

Bogiem a prawdą, to w życiu nie ma przypadków. Łącznie z nagłymi oraz niespodziewanymi odejściami. Jedynie ci, którzy pozostają nie zawsze są w stanie się otrząsnąć z nagłej pustki.

Ryszard Kapuściński przynależał do swojej epoki charakteryzującej się tym, czym odznaczało się całe życie polityczne, kulturalne, towarzyskie oraz uczuciowe mojej peerelowskiej Ojczyzny. A charakteryzowało się ono tym właśnie, iż posiadając pewną swobodę oglądania zachodniego świata poprzez szybę doskonałych przekładów i nie mniej barwnych relacji naocznych świadków, równocześnie dla szarych obywateli miało wyjątkowo starannie przygotowaną namiastkę „europejskości” tłamsząc ich jednocześnie swoistym analfabetyzmem nieznajomości obcych języków. Szczególnie w mowie i piśmie.

Ryszard Kapuściński plus wszyscy jemu podobni „artyści słowa” oprócz niezaprzeczalnych zdolności i predyspozycji cechowali się nie zawsze chwalebną – pod względem etyki – ambicją. Dlatego ciż pisząc swoje skądinąd nader błyskotliwe teksty mimo woli musieli je doprawiać propagandowymi, przypominającymi niekiedy pomyje, dezinformacjami w myśl reżimowych dyrektyw.

Przykładowo taka Afryka. W tamtym okresie, kiedy przemieszczał się po niej Redaktor Ryszard K. ona strąca z siebie kolonizacyjne jarzmo. Naturalnie Wielki Brat nie tylko wtyka swój węszący nos, lecz przede wszystkim wyjątkowo energicznie grzebie gdzie nie trzeba szponiastą łapą. A jak ZSRR, to wiadomo, że worek wszelkich klęsk i nieszczęść, przez co autentyczny męczennik Patrice Lumumba nawet najbardziej łzawo oraz przekonująco przedstawiony, w naszym kraju został potraktowany z daleko idącą rezerwą.

Książki ówczesnych „mistrzów reportażu” musiały być czytane selektywnie. Z kolei selektywność skutkuje takim misz-maszem, iż po dokonaniu „odcieku” polityczno-propagandowej papki już na opisy krajobrazów oraz zaprezentowanie życia codziennego mieszkańców nieznanych nam krajów pozostało tyle miejsca, ile potrafił w sobie pomieścić dawny dziennik TVP.

Kartkowałam niedawno „Szachinszacha” oraz „Cesarza”. Równie dobrze można by przenieść zaprezentowane przez Autora konkluzje pod Spiżową Bramę w edycji Tadeusza Brezy, dlatego w obecnej chwili takiego historyka literatury zainteresuje przypuszczalnie tzw. ogląd problematyki; socjologa literatury: społeczny, połączony z perswazją, odbiór jego tekstów, krytyka natomiast?

Tu niezmiennie pozostaje sprawa otwarta: z prawdziwego zdarzenia krytyk literacki będzie stale oraz wciąż posiadać własne, i tylko własne, ugruntowane solidną wiedzą oraz indywidualizmem, zdanie.

Ja natomiast zamiast trącącego mi pezetpeerowsko-liberalną myszką „Kolegi Redaktora” – Towarzysza Ryszarda Kapuścińskiego, wybieram teksty portalowego Mariana. Są prawdziwe. Jak było i jest prawdziwe życie codzienne w każdym miejscu, o każdej porze oraz w każdym czasie.
Sobą jestem :-D

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#2 » 13 wrz 2019, o 07:59

Bardzo Ci dziękuję za dobre słowo. Staram się, jak mogę.

Awatar użytkownika
kresowa pani
Wydany pisarz

Post#3 » 13 wrz 2019, o 13:57

Marian jest bardzo skromny, a talent ogromny ma. Równocześnie z Jego tekstów przebija autentyzm [przeczytałam je prawie wszystkie, choć nie wszystkie skomentowałam] a nie zbeletryzowane opowieści o trój- czteropaku w jednej osobie jak to zauważył Artur Domosławski w swojej biografii "Ryszard Kapuściński - non fiction" (2010).
Powinien tu zostać uwzględniony jako wydany pisarz, ponieważ w 2010 roku opublikował nader wciągającą opowieść pt. "Pustynne "Zielone" na temat swojego pobytu oraz pracy w Iraku.

ISBN książki: 978-83-77450-67-3

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#4 » 14 wrz 2019, o 08:50

Złożyłem już dawno w niosek do moderatorów tego portalu o nadanie mi statusu "wydanego", ale go nie uwzględniono.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#5 » 14 wrz 2019, o 09:06

Już napisałam Marianowi pw, ale napiszę też tutaj, że aby dostać tytuł Wydanego, trzeba zgłosić się przez prywatną wiadomość do administracji, nie moderacji. Ja takowego zgłoszenia nie dostałam. Więcej informacji tutaj: viewtopic.php?f=103&t=2497
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#6 » 14 wrz 2019, o 16:03

To oczywiste, że nie zgadzam się z tytułem postu.

Moim zdaniem podział na prozę i poezję wynika z użytych narzędzi twórczych.
To jak wyższość Świąt Wielkanocy nad Świętem moich narodzin.
Oczywistym jest, że chciałbym zobaczyć rangę pod awatarem Mariana, jeżeli osiągnął sukces wydawniczy.

W pewnym sensie ja też pragnę wydania.
W moim przypadku chodzi jednak o komercyjne tantiemy.
Niewiele jest pracy, którą mógłbym podjąć obecnie.
Sorry, ale taka jest rzeczywistość.

Awatar użytkownika
kresowa pani
Wydany pisarz

Post#7 » 15 wrz 2019, o 18:54

Alchemik pisze:To oczywiste, że nie zgadzam się z tytułem postu.

Moim zdaniem podział na prozę i poezję wynika z użytych narzędzi twórczych.
To jak wyższość Świąt Wielkanocy nad Świętem moich narodzin.
Oczywistym jest, że chciałbym zobaczyć rangę pod awatarem Mariana, jeżeli osiągnął sukces wydawniczy.

W pewnym sensie ja też pragnę wydania.
W moim przypadku chodzi jednak o komercyjne tantiemy.
Niewiele jest pracy, którą mógłbym podjąć obecnie.
Sorry, ale taka jest rzeczywistość.

Jest jeszcze "proza poetycka"; jak ta napisana dawno przez Juliana Wołoszynowskiego (1898-1977) opowieść "Słowacki".

Natomiast w przypadku komercyjnych tantiem :?: Niestety, bo nawet premiowany jakąś nagrodą pieniężną, któryś z wielu literackich konkursów, w przypadku Twojej [teoretycznej] wygranej każe Ci się po jej odbiór zameldować w Twojej "osobistej postaci" :roll: I tak np. w pogoni za przykładowym pół tysiakiem musisz się przemieszczać ze swojego Lęborka do - przypuśćmy - Zakopanego.
Notabene: organizatorzy konkursu nie zapewniają noclegów, co wyraźnie podkreślają w Regulaminie.
I nie jest to żaden wymysł, ponieważ jedna z wielickich konkursowiczek, mimo że ma darmową kolej, to do tego interesu dołożyła 20,00 PLN :-D

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#8 » 15 wrz 2019, o 22:28

Po ostatniej stłuczce na rowerze znów zaczynam chodzić.
W zanadrzu mam wymianę protezy na lżejszą.
Nie da się mnie zniechęcić do normalnego chodzenia.
Zawsze wstawałem po przewrotce.

Marianie, wydaje mi się, że masz tak samo.

Wróć do „Jak pisać? Poradniki pisarskie i dyskusje”