Witamy na Artefaktach! Każdy twórca poszukuje miejsca, w którym mógłby nie tylko opublikować swoje opowiadania i wiersze, ale przede wszystkim spotkać się z szerokim gronem czytelników i zyskać odzew - w tym celu powstały Artefakty.

Jako użytkownik Artefaktów zyskasz możliwość publikowania oraz komentowania. Zajmuje to mniej niż 30 sekund!

Zarejestruj się lub Zaloguj się
Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Zapis dialogów na śniadanie

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
crussaider
Użytkownik zbanowany
Zobacz teksty użytkownika:

Post#21 » 4 wrz 2016, o 10:35

Przeczytałem, w zasadzie to bardzo ciekawe, pouczające, zapewne zgodne z poprawną pisownią, itd. itd. itd...

ale z drugiej strony pojawia mi się taka myśl, czy czasem nie jest tak, że forma może przytłaczać treść.
Zapewne ważne są te kropki i pauzy, nie neguję tego, ale jak dla mnie zupełnie nieistotne jest to że kropkę damy "Gdy po kwestii bohatera pojawia się inny czasownik niż taki, który określa sposób wypowiedzenia dialogu"

Przykładowo poniższe zdanie w zasadzie nie potrzebuje tego rozróżnienia "z kropką, bez kropki"

— Zacznijmy od podstaw — powiedziała.
— Zacznijmy od podstaw. — powiedziała
— Zacznijmy od podstaw — powiedziała

— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie. — Uśmiechnęła się
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się.
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się

Oczywiście to tylko moja luźna myśl.
Ja mam przekonanie, że mimo wszystko to tylko "słabe" prawa i zasady, może za 10 lat kilku profesorów spotka się przykładowo na wódeczce i stwierdzą:
- panowie, dość tych kropek i bezkropek po czasownikowych bo jak wypiję to mi się to wszystko pierdoli.
- dlaczego puszczasz go wolno panie?!
- za wczesna pora by... zabijać książęta.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#22 » 10 wrz 2016, o 12:46

Jak dla mnie poniższe wariacje wyglądają jak nieszczęście i pewnie będą tak wyglądać dla innych, którzy lubią poprawny zapis :)

— Zacznijmy od podstaw. — powiedziała
— Zacznijmy od podstaw — powiedziała
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się.
— To naprawdę nie jest takie trudne. Zaraz wszystko zrozumiecie — Uśmiechnęła się

Osobiście bardzo wątpię, by jakiś profesor kiedykolwiek uznał za dopuszczalne opuszczanie kropki na końcu zdania czy niepotrzebne zapisywnie dużą literą słowa, które znajduje się w środku.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Post#23 » 4 maja 2019, o 11:54

Jakby ktoś był zainteresowany objaśnieniami zapisu dialogów, na stronie Fantazmatów znajduje się nieco bardziej obszerny poradnik: http://fantazmaty.pl/2018/01/04/jak-zapisywac-dialogi/
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#24 » 4 maja 2019, o 14:21

Dziękuję za link, Camenne. Zapisy dialogów i didaskalia, to jest to czego się jeszcze nie uczyłem, skupiając starania na poezji.
Wydawałoby się, że można pożreć, tak jak ja, tysiące książek i będzie się miało jasność.
W tym rzecz, że nie, bo dobrze zapisane dialogi powinny umykać oku czytelnika, naturalnie wprowadzając myśli poza opisowe, czyli bezpośrednią komunikację obiektów wplecioną w tkankę świata.

Przedrukowałem sobie poradnik na dysk.

Jerzy

Marzę, żeby aromatyzować odrobiną alchemii własnoręcznie wypiekaną prozę.
Czyli, do nauki!

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#25 » 4 maja 2019, o 22:28

Alchemik pisze:Wydawałoby się, że można pożreć, tak jak ja, tysiące książek i będzie się miało jasność.
W tym rzecz, że nie, bo dobrze zapisane dialogi powinny umykać oku czytelnika, naturalnie wprowadzając myśli poza opisowe, czyli bezpośrednią komunikację obiektów wplecioną w tkankę świata.
Czyli, do nauki!

Sama prawda! Mnie osobiście źle zapisane dialogi drażnią, tym bardziej, od kiedy znam zasady zapisu. Może to upierdliwe, ale uważam, że autor powinien trzymać się zasad zapisu, bo estetyka tekstu też jest ważna (oczywiście, każdy się uczy i każdy robi błędy, ale nie jeden raz widziałam osoby, które na upartego dążyły do tworzenia własnych zasad zapisu, jak zgrabnie nazywały swoją ignorancję).
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak pisać?”