Muzea i reszta świata, czyli droga pod górkę

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na prozę miesiąca oraz corocznych wyborach prozy roku.
Awatar użytkownika
nebbia
Wydany pisarz
Zobacz teksty użytkownika:

Post#16 » 28 sie 2017, o 20:50

Dziękuję, pięknie się prezentuje.  

Miło mi, że mogłam tekst "wzbogacić".

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#17 » 7 wrz 2017, o 17:13

Nigdy nie bylem większościowcem, chyba że jako uczeń spędzany do jaskiń kultury. Jednocześnie, zawsze byłem chłonnym profanem. Ten profan jest nie od rzeczy, bo i Ty wspominasz o przemianach jakościowych wspomaganych przez naturę, a właściwie jej duszę. Natura a kultura. Ciekawe zestawienie. W gruncie rzeczy odnaleźć resztę świata w muzeach, potrafią nie wszyscy. Podobnie na odwrót. Profan nie oznacza człowieka nieutalentowanego, który nie dokłada się do kultury. Profan to ten, który nie zauważa piękna świata. 

A czy artefakty, to sztuczność, która tkwi w nazwie? Moim zdaniem, chodzi o duszę, przenoszoną z pejzaży i twarzy w ramy, oraz na odwrót. Bardzo ciekawy i poruszający esej. W pewnym momencie, sam zacząłem chcieć utrwalać, uprawiać piękno. Nie stać mojego talentu, żeby go oprawiać.  

Chciałbym to oczywiście czytać inaczej. Nie stać większościowców, żeby je odczytywać. 

Ale aż tak próżny nie jestem. 

Internet, ostatnio zastępuje nowym artefaktem nawet muzea, te jaskinie kultury i sztuki. 

Mamy więc stopniowanie sztuczności. 

Ale sztuka wcale nie jest sztuczna, choć stwarzana. Jakże wielka ironia tkwi w nazwie. 

Dzięki Szczepan za tekst. Daje do myślenia. Również do odczuwania.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#18 » 10 wrz 2017, o 08:57

Dzięki z bezinternecia. 

Już Profesor Estreicher zauważył, że "sztuczny" niewiele ze "sztuką" ma wspólnego :))

Wróć do „Wyróżnione”