Szkolenie pisarskie

Dyskusje, porady oraz rozmowy dotyczące pisarstwa oraz pisania.
Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Szkolenie pisarskie

Post#1 » 9 maja 2018, o 17:15

Mam pewien problem, albo i nie - zależy jak na to patrzeć. Pytanie może wydawać się dla niektórych dziwne, ale czy są organizowane jakieś szkolenia pisarskie? Pytam, ponieważ jest możliwość zrobienia kursu w kwocie do 2000 zł (funduje Unia). Nie chcę przeznaczyć tych pieniędzy na coś nietrafionego, gdyż planuję swoją przyszłość z pisaniem książek. Jeśli nie sprawi Wam kłopotu, uprzejmie proszę o poradę na co powinienem przeznaczyć pieniądze, aby pomogło mi to w karierze.

Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Szkolenie pisarskie

Post#2 » 10 maja 2018, o 07:06

Nie słyszałam o płatnych kursach. Biblioteki, domy kultury organizują bezpłatne, warsztaty pisarskie. Jeśli chcesz wydać pieniądze to proponuję podyplomówkę na UJ. Ale tam teraz potrzeba 8 tys. na całe dwa lata, można płacić w ratach. I warto!
http://www.sla.polonistyka.uj.edu.pl/
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Szkolenie pisarskie

Post#3 » 10 maja 2018, o 11:56

Dziękuję za propozycję. Kwota 8 tys. niestety przerasta moje zdolności finansowe i na ko kolejne studia nie chce mi się już iść.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Szkolenie pisarskie

Post#4 » 10 maja 2018, o 18:53

O kursach pisania mówi się raczej sceptycznie w środowisku forów i grup literackich. Te się zdarzają, jak pogooglujsz, to znajdziesz jakieś "szkoły pisania", ale tak realnie - kto i w jaki sposób miałby cię nauczyć pisać? Pytanie też, czego w ogóle od kursu wymagasz, np. wskazówek, jak produktywnie pisać, jak kreować sensowną fabułę i bohaterów, czy jak pisać poprawnie po polsku lub jak ćwiczyć warsztat, bo to są różne rzeczy. W Juesej kursy literackie są podobno popularne, ale z tego, co wiem, to bardziej szkoły pisania kreatywnego, czyli uczenie się rozwinięcia swojej kreatywności i wyobraźni niż uczenie, jak skonstruować i napisać dobrą powieść. Taki kurs pisania kreatywnego może być przydatny, ale czy tego szukasz?

Widziałam trochę ogłoszeń "kursów pisania" w sieci i większość to szkoły prowadzone przez osoby, o których nic nie dało się w sieci znaleźć poza tym, co sami o sobie napisali. Teraz wyszukałam kurs prowadzony przez m.in. Bondę, więc okej, bestsellerowa autorka może podpowiedzieć i to mogłoby być wartościowe, ale jeżeli trafisz na kurs przypadkowej osoby, to czy ktoś, kto sam nic nie wydał i być może nawet nie pisze, może nauczyć cię cokolwiek?

Pisanie to nie spawanie niestety, że można przejść parę kursów i można się nauczyć od drugiej osoby, to tak nie działa. W pisaniu nie ma skrótów tak naprawdę, niby niestety, ale to jak ze śpiewem, wskazówki innych pomagają, ale trzeba swoje ćwiczyć, by się rozwijać. Możesz znaleźć sobie kurs, ale czy będzie efekt - byłabym ostrożna. Spróbuj prędzej dołączyć do grupy literackiej w swojej miejscowości lub rozejrzeć się za warsztatami, które wspomniała Liu. Poczytaj może nawet poradniki pisarskie, tych w sieci jest sporo.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Szkolenie pisarskie

Post#5 » 10 maja 2018, o 22:32

Tak się składa, że znam Andrzeja Stasiuka i to od czasu, gdy nie był jeszcze tym znanym Stasiukiem.
Pamiętam, jak zaczynał. Pisał, darł kartki lub chował je do szuflady.
Nigdy nie chodził na żadne kursy pisania. Zapewne też wiesz, że nie ma matury.
Cam ma rację, pisanie to nie spawanie.
Przede wszystkim trzeba mieć talent, a potem ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć.
Ortografii i interpunkcji można się nauczyć samemu, a poza tym są od tego zawodowi korektorzy.
Planujesz związać przyszłość z pisaniem książek?
A czy wiesz, że od napisania książki do zarobienia na niej to daleka droga?
Ja napisałem książkę. Przeczytało ją może z pięćset osób i to tylko dzięki temu, że sam im ją wepchnąłem w ręce. Nie zarobiłem nic, bo nikt mi nie pomógł w promocji.
Stasiuk ma wydawnictwo, które prowadzi jego żona. Zaczynała ponad dwadzieścia lat temu. Harowała i miała dobre dojścia gdzie trzeba, no i teraz ma efekty.
Uważam, że pisarstwo to ciężki chleb i trzeba mieć dużo szczęścia, żeby się wybić.

Nie chciałem Cię zniechęcać, tylko pokazać tę inną, ciemniejszą stronę tego fachu.
Mimo to zachęcam do pisania.
Pozdrawiam serdecznie. :-D

thomasward
lekki sztylet
lekki sztylet

Szkolenie pisarskie

Post#6 » 11 maja 2018, o 11:24

Jeżeli chodzi o pisarzy, to w Polsce z pisania żyją głównie autorzy najpopularniejszych bestsellerów, a takim być niełatwo. Niestety Polska to nie USA. Kursy pisania nie mają sensu, bo wszystkie powstały jako produkt, który ma na celu zarobić dla organizatora. A mam wrażenie, że największy popyt na nie generują ci twórcy, którym zależy na byciu wydanym, a którzy posiadają kasę, niekoniecznie talent. I tak zgodnie z zasadą, że popyt generuje podaż powstał rynek na vanity press (masz hajs? wydamy twoją książkę, choćby to był gniot!, kursy pisania dla amatorów (masz hajs? powiemy ci jak powinno się konstruować fabułę i po kursie wmówimy ci, że jesteś super pisarzem!), nawet na specjalne programy komputerowe, które mają sprawić, że szybciej napisze się powieść. ;)

Moim zdaniem kasę lepiej złożyć na lokatę, giełdę albo wpakować w jakiś fundusz inwestycyjny, a by nauczyć się pisać najlepiej jest:
a) żyć pełnią życia
b) próbować nowych rzeczy
c) dużo rozmawiać z innymi twórcami na tematy wszelakie
d) dużo czytać
e) dużo pisać, pisać, pisać, poprawiać stare teksty i pisać

Ale ja się nie znam. ;)
Zapraszam na mojego bloga z recenzjami filmów i seriali: http://500filmow.pl/.

Awatar użytkownika
Camenne

Szkolenie pisarskie

Post#7 » 11 maja 2018, o 11:35

thomasward pisze:Moim zdaniem kasę lepiej złożyć na lokatę, giełdę albo wpakować w jakiś fundusz inwestycyjny, a by nauczyć się pisać najlepiej jest:
a) żyć pełnią życia
b) próbować nowych rzeczy
c) dużo rozmawiać z innymi twórcami na tematy wszelakie
d) dużo czytać
e) dużo pisać, pisać, pisać, poprawiać stare teksty i pisać

Zgadzam się. Pisanie jako takie to nie tylko umiejętność przelania myśli na papier (a to samo w sobie też dużo, bo warsztat wyćwiczyć nie każdy może i potrafi). Trzeba jeszcze te myśli mieć i to takie, które są wartościowe i ciekawe pod względem czytelniczym. Trzeba dużo czytać, jeszcze więcej pisać i, cóż, obserwować to, co nas otacza.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Szkolenie pisarskie

Post#8 » 11 maja 2018, o 22:53

Camenne pisze:...obserwować to, co nas otacza.
...a kiedy poczujesz, że z obserwacji przyjemność płynie, że myśli same krążą w światach niepoznanych, wtedy pisz, pisz, pisz.

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Szkolenie pisarskie

Post#9 » 12 maja 2018, o 16:50

Bardzo Wam dziękuję za uwagi. Nie zastanawiałem się nad tym, ale rzeczywiście nie sądzę, aby ktoś mógł mnie nauczyć pisać. Może i pisarstwo to ciężki chleb, lecz to samo słyszałem na temat wielu innych profesji, których próbowałem w życiu. W żadnej z nich nie znalazłem spełnienia ani zadowolenia. Można iść na przykład do jakiejś roboty (tzw. "stabilnej i bezpiecznej") i zarobić 1800 zł na rękę. I co? Co dalej skoro nie będę z tego dumny? Lata mi lecą i jeśli będę zajmował się kilkoma rzeczami, których robić nie lubię, to nigdy nie rozwinę w sobie umiejętności pisarskich. Codziennie staram się napisać choćby stronę książki albo jakiś wiersz. Doskonale wiem o tym, że z tego ciężko jest wyżyć, ale zrozumiałem, iż tylko idąc tą drogą mam szanse wnieść coś od siebie do świata. Wasze komentarze bardzo mnie zmotywowały do pracy. Jesteście super! Dziękuję.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Szkolenie pisarskie

Post#10 » 13 maja 2018, o 08:51

Trudno być dumnym z pensji, z której nie da się przyzwoicie wyżyć xD (mówię tu o wspomnianym przez Ciebie 1800).
Co do samych kursów - myślę dokładnie jak Cam (hahaha, żeby to pierwszy raz :D), więc nie będę po niej powtarzać. Do pisania trzeba mieć ''to coś'' - bakcyla, talent, smykałkę - jak zwał tak zwał + potrzeba czasu i ćwiczeń, czyli po prostu trzeba pisać. Nie tylko, jeśli o sam warsztat, czyli ''zgrabne układanie zdań'' chodzi, ale też konstruowanie spójnej i ciekawej fabuły i postaci. Ja nie wierzę w kursy i inne takie. Jestem samoukiem. ;)
Wracając do tematu pracy, to szczerze, nie wydaje mi się realne, abyś w przyszłości mógł utrzymać się z pisania. W naszych realiach tylko nieliczni pisarze bestsellerów mogą. Ja osobiście również widzę w swojej przyszłości pisanie, ale raczej jako ''wątek poboczny'' - hobby, pasję, coś ''tylko mojego'', co pozwala mi oderwać się od pracy, szarej codzienności. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Jak pisać?”