Ogłoszenia 

Konkurs Strachy, nostalgia i jesień - trwa głosowanie na najlepsze teksty konkursu 

Plebiscyt na Komentatora Października 

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

Istotne zmiany w Regulaminie i inne informacje dla użytkowników

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 1 lis 2018, o 08:28

Poprzedni wątek liczył już wiele stron i myślę, że najnowsze informacje były przez to przeoczane, stąd nowy temat. 

Informacja 

Korzystając z długiego weekendu, chcę do końca tego tygodnia wprowadzić podział działów literackich na Miniatury i drabble oraz Opowiadania i fragmenty powieści. Wiąże się to z przeniesieniem tekstów z obecnych działów do nowych i w tym celu będę posiłkować się tagami - teksty o tagach miniatura i drabble trafią do działu form krótkich, opowiadania i teksty wieloczęściowe do form długich. 

Obawiam się jednak, że ilość tekstów bez tagów jest większa, niż się spodziewałam, i z tego względu informuję zawczasu, że KAŻDY nieotagowany temat nie będzie przeniesiony do nowych działów, tylko do działu Nieregulaminowe publikacje, który znajdziecie w Szufladach.  

Jeżeli ktoś zaniedbał tagi, a będzie chciał przeniesienia stamtąd tekstu, musi je dodać poprzez edycję postu z tekstem (pierwszy post tematu) i wybranie ich z listy, a następnie powinien zgłosić nam ten fakt przez prywatne wiadomości. Nie będziemy dodawać tagów za autorów, bo nie nasza w tym rola, by decydować za kogoś, o czym jest jego tekst i jaką ma formę. Dlatego więc jeżeli ktoś nie doda tagów, jego tekst zostanie w Nieregulaminowych publikacjach. 

Zachęcam więc do nadrobienia zaległości w tagowaniu tematów, bo niestety takich tekstów jest dużo.

Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany! 

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Wiadomości dla użytkowników

Post#2 » 5 lis 2018, o 20:59

Zmiany w regulaminie 

Zgodnie z planem utworzyłam nowe działy oraz przeniosłam wszystkie teksty wedle ich tagów. W związku z tym siłą rzeczy zmieniły się partie regulaminu publikacji dotyczące tego, gdzie i jak publikować prozę w nowym podziale. Brzmią one następująco: 

1. Wszelkie utwory literackie należy publikować jako osobne tematy w odpowiednim dla ich formy dziale. 

2. Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, wynosi 18 tysięcy znaków ze spacjami (zzs), czyli 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Tę wartość uznaje się za maksymalną objętość krótkiej formy literackiej, którą można publikować w dziale "Miniatury i drabble". Każdy tekst dłuższy należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści". 

3. Utwory dłuższe niż 18 tysięcy zzs należy publikować w częściach; każda część musi znaleźć się w osobnym temacie. Wyjątek stanowią teksty, które nie przekraczają znacząco limitu (do około 25 tysięcy zzs) i których nie można w rozsądny sposób podzielić na dwie części.

Miłego użytkowania nowych działów! Mam nadzieję, że nowy podział będzie dla was wygodniejszy, zwłaszcza przy szukaniu tekstów do czytania, które są w waszym guście. Nie zapominajcie, że najłatwiej takowe znajdziecie, korzystając z tagów (wystarczy kliknąć w ten, który was interesuje, by wyświetliły się wszystkie teksty nim oznaczone). 

Dodatkowo, korzystając z okazji zmieniania regulaminu, uporządkowałam zasady mówiące o komentowaniu i nieco je rozszerzyłam, choć właściwie pro forma - w praktyce nic się nie zmienia. Wcześniej w regulaminie brakowało między innymi wytłumaczenia, dlaczego pisanie krótkich komentarzy jest niewskazane - a myślę, że to istotna informacja, zwłaszcza dla nowych osób.  

Fragment o komentowaniu brzmi: 

§ 3: Komentowanie 

1. Każdy zarejestrowany użytkownik ma prawo wyrazić swoją opinię na temat utworów literackich umieszczonych na forum. 

2. Każdy komentarz jest subiektywnym wrażeniem czytelniczym, może mieć charakter pozytywny lub negatywny, jednakże zawsze musi być sformułowany zgodnie z zasadami netykiety. 

3. Niewskazane jest pisanie komentarzy niejasnych, które mogą generować nieporozumienia, oraz krótkich i niekonkretnych (na przykład "Podoba mi się" bądź "Kiepskie"). Takie wypowiedzi mogą być kasowane. Komentarz powinien być dłuższy niż jedno zdanie i zawierać konstruktywną opinię, a także jej uzasadnienie; mile widziane jest odniesienie się do tematyki tekstu, jego interpretacji, warsztatu autora etc. Nie jest oczekiwane ani wymagane pisanie długich analiz godnych krytyków literackich, jednak ze względu na tematykę forum, które powstało w celu pomagania sobie nawzajem w rozwoju literackim, prosimy o komentowanie w sposób możliwie jak najbardziej merytoryczny i pomocny dla autora.

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#3 » 10 lis 2018, o 10:08

Zmiany w regulaminie II 

Zmianie uległy ostatnio zmienione punkty dotyczące nowego podziału tekstów na krótkie i długie formy - ich treść została znacząco uproszczona i skrócona, by były bardziej zrozumiałe dla użytkowników, a regulamin krótszy i bardziej przystępny.  

Dodatkowo, by już nie mieć na forum kilku limitów objętości, ujednoliciliśmy je - teraz maksymalna objętość, jaką można wstawiać, to 25 tysięcy zzs i na taki limit został ustawiony skrypt, więc będzie to rozwiązanie wygodne, bo gdy przekroczycie limit, będziecie wiedzieć i nie będziecie musieli pilnować zzs.  

Wycofaliśmy też zasadę: W przypadku tekstów wieloczęściowych, w treści każdej części należy dodać odnośniki do opublikowanych części: pierwszej, poprzedniej i następnej (jeżeli jest dodana). Służy to ułatwieniu czytelnikom dotarcia do reszty tekstu.  

Mało kto się do niej stosował, więc myślę, że nikt za tym wymogiem nie będzie tęsknić ;) 

Usunęliśmy też tagi fandomowe (fanfiction-harry-potter, fanfiction-doctor-who etc.), bo odkąd na forum jedynie pojedyncze osoby publikują fanfiki w ogóle, bez potrzeby przedłużały one listę tagów.  

To prawdopodobnie ostatnie zmiany na długi czas! 

Cały paragraf o publikowaniu brzmi teraz następująco:  

1. Każdy krótki tekst prozatorski należy publikować w dziale "Miniatury i drabble", każdy tekst długi w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści"; dodatkowo, jeżeli tekst długi przekracza 25000 zzs, należy publikować go w częściach (jako osobne tematy). Do publikacji poezji, publicystyki lub innych form służą kolejno działy Poezja, Publicystyka i Inne. 

2. Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu, nie z ogólników jak np. "Moje opowiadanie", "Fragment powieści". 

3. Jeżeli tekst publikowany jest w częściach, w tytule każdej należy podać jej numer, np. "Tytuł - część 1". W przypadku fanfiction, źródło należy podać w nawiasie kwadratowym, np. "[Harry Potter] Tytuł". 

4. Każdy tekst prozatorski należy odpowiednio otagować; nieotagowane teksty mogą być usuwane przez moderację. Tagi wybiera się pod polem "Tytuł" w trakcie zakładania tematu. Jeżeli tekst publikowany jest w częściach, należy użyć dodatkowo tagu tekst-wieloczęściowy

Listę oraz podział tagów można również znaleźć na podstronie. 

5. Opublikowany tekst może zostać wycofany z forum przez administrację. Usunięta zostaje treść tekstu; tematy wraz z komentarzami nie są usuwane ze względu na poszanowanie pracy poświęconej przez czytelników skomentowanie tekstu. 

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#4 » 25 kwie 2019, o 10:26

Wiosna, wiosna, a więc wiosenne porządki! 

Sprawy głównie kosmetyczne i jedna ważniejsza: 

• Uporządkowałam kwestię kolorów funkcyjnych i innych grup - taki detal, ale mieliśmy bardzo dużo różnych kolorów dla różnych grup, i forum wyglądało jak obsypane confetti, więc uprościłam i wszyscy funkcyjni obecnie przywdziali czerń ;) I od razu mniej pstrokato. 

• Zniosłam regulamin działu Konkursy ogólnopolskie - wiem, że większość użytkowników prawdopodobnie nawet nie wiedziała o jego istnieniu, i nic dziwnego, bo właściwie to, co było w zasadach, jest dość oczywiste, a poza tym mnożenie regulaminów na każdą okazję nie jest słuszne ani potrzebne.  

Dla ciekawych, wyglądał on tak:  

Rozwiń, aby przeczytać
    Ogłaszając konkurs literacki, prosimy o: 

— założenie dlań osobnego wątku; 

— podanie jego nazwy w tytule; 

— umieszczenie informacji o charakterze (prozatorski lub poetycki) w opisie wątku 

W treści tematu powinny się znaleźć: 

— odnośnik do strony konkursu lub dane kontaktowe; 

— data końcowa zgłaszania prac; 

— tematyka konkursu. 

Tworzenie tematów w dziale jest możliwe dla gości. 

Wątki dotyczące zakończonych konkursów są zamykane.

• Z ważnych zmian - zdecydowaliśmy się oficjalnie zrezygnować z plebiscytów na prozę i poezję. Dyskusji na ten temat było już wiele, więc myślę, że dla większości użytkowników powody, które przemawiały za wycofaniem wyborów, są znane, ale jednym z najważniejszych było to, że w zasadzie kolidowały one z celem forum i jego założeniami - jesteśmy, mimo wszystko, forum "szkoleniowym", gdzie każdy, bardziej i mniej doświadczony, może wrzucać swoje teksty, by poznać opinie innych na ich temat. Wiadomo, świetnych tekstów zasługujących na wyróżnienie jest trochę, ale skoro stawiamy na rozwój literacki i pisarski, nie powinniśmy jednocześnie tworzyć półek na teksty wyróżnione i resztę, a można było odbierać to w ten sposób.  

To krótkie wyjaśnienie nie zamyka sobą wszystkich innych powodów, ale postaram się podlinkować (dla zainteresowanych) tematy z rozmowami na ten temat, choć tych też było bardzo dużo i mogę nie odnaleźć wszystkich dyskusji.  

Dział "Wyróżnione" został przekształcony i obecnie wszystkie wyróżnione teksty znajdują się w poddziałach odpowiednich dla ich "macierzystych" działów.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#5 » 25 kwie 2019, o 14:28

Tylko mały problem, bo znowu zaczęły się na czacie pojawiać informacje o wpisach. Obawiam się, że mogą przeszkadzać w ewentualnych dyskusjach. 

To, co dopisaliśmy i tak widać po prawej stronie w kolumnie "Najnowsze".

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#6 » 25 kwie 2019, o 14:45

szczepantrzeszcz pisze:Tylko mały problem, bo znowu zaczęły się na czacie pojawiać informacje o wpisach. Obawiam się, że mogą przeszkadzać w ewentualnych dyskusjach. 

To, co dopisaliśmy i tak widać po prawej stronie w kolumnie "Najnowsze".

Zmieniłam. 

Jakby ktoś jednak chciał włączyć wyświetlanie nowych postów i tematów na czacie, może to zrobić w swoim profilu w zakładce "mChat".

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#7 » 25 kwie 2019, o 16:08

Skoro zlikwidowaliście plebiscyty, to zlikwidujcie też przyznane kiedyś, a związane z nimi tytuły typu "Zdobywca Artefaktu ... " itp.  

Jak kasować, to kasować wszystko.

Waldemar Kubas
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#8 » 25 kwie 2019, o 19:29

Kto wie, czy Marian nie ma racji?! Jak rewolucja, to rewolucja. Znakomita większość użytkowników portalu nie cieszy się żadną nagrodą, statuetką czy też jakimkolwiek wyróżnieniem. Posiadaczami tych trofeów jest bardzo wąska grupa szczęśliwców. Oni to na oczach milczącej większości obnoszą się ze swoimi nagrodami i wciąż mącą spokój zwykłym szarym obywatelom. Nie tylko spędzają sen z powiek, ale wręcz ich obrażają widokiem owych niedosiężnych dóbr i trofeów, które zdobią jedynie ich piersi. To jakby nie przymierzając hałaśliwi przedstawiciele LGBT, w tzw. paradzie równości, weszli na platformę i podrwiwali sobie i szydzili ze zwykłych uczciwych mieszczan i odwiecznego porządku, i domagali się dla siebie jeszcze większych przywilejów.  

Pora z tym skończyć! Żaden medal ani inne trofeum nie zdobi również piersi piszącego te słowa. Ale mną nie będziemy się przejmować, ponieważ ja osobiście miałem przynajmniej szanse zdobyć jakąś nagrodę i cieszyć się nią na stare lata. Przez dostatecznie długi czas, kiedy to królowały plebiscyty na poezję i prozę miesiąca, a następnie roku, miałem honor być użytkownikiem portalu. Wyłącznie moja wina, że podczas owych tłustych lat nie zdobyłem żadnej statuetki czy innego wyróżnienia. Złożyło się na to wiele przyczyn, jednak zawsze wina leżała po mojej stronie. Brakło mi talentu, nie umiałem zaskarbić sobie przyjaźni i życzliwości koleżanek i kolegów userów, którzy by później głosowali na mnie, itd., itp.  

Ale mną nie będziemy się przejmować. Jak powiedziano, miałem przynajmniej daną od losu szansę, której jednak nie potrafiłem wykorzystać. Teraz, nam starszym, musi leżeć na sercu przyszłość ludzi młodych, a szerzej patrząc przyszłość wszystkich obecnych i potencjalnych użytkowników, którzy prędzej czy później będą zasilać szeregi forumowiczów. Nie żebym był zwolennikiem plebiscytów. Niech mnie ręka boska broni! Pragnę jedynie powiedzieć, że likwidując plebiscyty tym samym odbiera się szanse młodym ambitnym twórcom na uzyskanie podobnych nagród i statuetek, z którymi tak prowokacyjnie obnoszą się dzisiejsi zdobywcy. Taki stan rzeczy obraża i będzie obrażał milczącą większość. Teraz i w przyszłości. 

Marian ma rację. Jak rewolucja, to rewolucja! Sam dla wspaniałej idei zamierza precz odrzucić swoje nagrody i trofea zdobyte z takim trudem swą pracą i talentem. Ja poszedłbym jeszcze dalej od szanownego kolegi (nie wiem, czy on sam uznałby mnie za swojego kolegę, skoro nie mam żadnej statuetki), i skasowałbym wszystkie listy z wyróżnionymi na portalu utworami. Obrażają nie tylko mnie samego z oczywistej racji, że mnie nie ma na nich, ale obrażają również obecnych i obrażać będą przyszłych użytkowników, którym nie dane będzie zawalczyć o podobne wyróżnienia czy też miejsce na liście.  

Niech żyje rewolucja!

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#9 » 25 kwie 2019, o 19:47

Wedle zasady, że prawo nie działa wstecz, nie widzę powodu, aby likwidować przyznane tytuły i wyróżnienia tekstów. 

Może w przyszłości będzie chwila, aby zrobić z tym porządek, bardziej, wedle sugestii Camenne, postarałabym się odpowiednio zatytułować wyróżnione w przeszłości teksty, aby było wiadomo, o co z nimi chodzi. 

Prawda jest taka, że w chwili obecnej adminujemy we dwójkę, każda ma swoje życie i obowiązki, ja zaraz kończę studia i naprawdę, usuwanie starych rang nie leży najwyżej na mojej liście życiowych priorytetów. ;)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#10 » 25 kwie 2019, o 20:14

Skoro zlikwidowaliście plebiscyty, to zlikwidujcie też przyznane kiedyś, a związane z nimi tytuły typu "Zdobywca Artefaktu ... " itp.  

Wiesz, Marianie, to, że np. w zeszłym roku nie odbyły się literackie Noble i być może zrezygnują z wręczania go w tej dziedzinie, nie oznacza, że Sienkiewicz czy Reymont nie są noblistami. Nawet jak nagroda przestaje istnieć, nie znika cała przeszłość z nią z zwiazana. Rozważyłabym zniesienie tych rang, bo uważam, że jest ich rzeczywiście dużo, a może niekoniecznie ktoś, kogo tekst został Arcypiórem w 2013, dalej powinien mieć ten tytuł przy nicku, ale nie z powodu takiego, jak piszesz, bo twoja logika jest pokręcona.  

Karen pisze:Wedle zasady, że prawo nie działa wstecz, nie widzę powodu, aby likwidować przyznane tytuły i wyróżnienia tekstów. 

Tak i mam tu jedną myśl związaną z tym, co napisałaś - w zasadzie wyraźnie zaznaczone wyróżnienie powinno być przy tekście, bo nagroda de facto jest za tekst, nie za autora, więc tu powinno być to wyszczególnione. Obecnie jest to wpisane tylko w tytułach wątków tekstów z tytułem Arcypióra, a może inne teksty np. z tytułem Prozy września roku x czy Poezji sierpnia etc. też powinny mieć. Ale to kolejna gdybologia, jak widać plebiscyty będą miały swoje kontrowersje do końca i dłużej ;)

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#11 » 5 cze 2019, o 11:03

Ostatnio masowo pojawia się na forum jeden problem, dlatego, zamiast wypisywać n-ty raz różnym osobom z osobna, posłużę się tym tematem.  

Na forum nie należy dodawać posta pod postem w tym samym temacie, jeżeli nie ma to sensu; wyjątkiem może być sytuacja, gdy na przykład upłynął dłuższy okres czasu między ich dodaniem.  

Jeżeli ktoś po dodaniu jednej wiadomości, chce coś dopisać, powinien skorzystać z opcji "Edytuj". Jeżeli tego nie zrobi, skrypt forum uruchomi automatyczny system scalający posty tego samego autora, ALE ten skrypt oczywiście nie zadziała, jeżeli zaznaczycie opcję "Nie łącz z poprzednim postem". Proszę tego NIE robić. 

Dodatkowo! 

Na forum wprowadziłam rozszerzenie, które pozwoliło mi uzależnić możliwość publikacji od czasu, jaki upłynął rejestracji użytkownika. Zmienia się więc podstawowa zasada regulaminu mówiąca o tym, kiedy można publikować. Obecnie każdy użytkownik może dodać swój tekst po upłynięciu doby od rejestracji.  

Ograniczenie zostało wprowadzone w związku z nagminną ostatnio sytuacją, że użytkownicy w ciągu paru minut od swojej rejestracji wrzucają po 5 wierszy/opowiadań i to jest ich jedyna aktywność na forum, często nigdy więcej nie pojawiają się na forum,y przeczytać i odpowiedzieć na komentarze. Jest to oczywiście bardzo zniechęcające dla komentujących. Doba to nie jest długi okres, więc każda osoba, która myśli nieco poważniej o wrzucaniu na forum, na pewno tyle wytrwa, poza tym być może zdąży rozejrzeć się na forum, przedstawić się i zapoznać z innymi użytkownikami.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#12 » 9 paź 2019, o 14:03

Zmiana w regulaminie  

Na forum wprowadziłam rozszerzenie, które pozwoliło mi uzależnić możliwość publikacji od czasu, jaki upłynął rejestracji użytkownika. Zmienia się więc podstawowa zasada regulaminu mówiąca o tym, kiedy można publikować. Obecnie każdy użytkownik może dodać swój tekst po upłynięciu doby od rejestracji.  

Ograniczenie zostało wprowadzone w związku z nagminną sytuacją, gdy nowi użytkownicy w ciągu paru minut od swojej rejestracji wrzucali po 5 wierszy/opowiadań i była ich jedyna aktywność na forum, często nigdy więcej nie pojawiają się na forum,y przeczytać i odpowiedzieć na komentarze. Oczywiście nie każda nowa osoba zachowuje się w ten sposób, ale jest to na tyle częste i na tyle zniechęcające do komentowania wszystkim nowym użytkownikom, że postanowiłam wprowadzić to obostrzenie. Doba to nie jest długi okres, więc każda osoba, która myśli nieco poważniej o wrzucaniu na forum, na pewno tyle wytrwa. Poza tym być może zdąży rozejrzeć się na forum, przedstawić się i zapoznać z innymi użytkownikami? ;)  

Rozszerzenie działa od ponad tygodnia i skutecznie z mniejszymi wyjątkami (spowodowanymi zmianą serwera, ale już zresetowałam ustawienia), dlatego oficjalnie ogłaszam. 

Dodatkowo małemu przemeblowaniu uległy działy na forum - to mogliście już zauważyć, ale również nie było o tym oficjalnego słowa. Zmieniły się nieco opisy działów i ich kolejność, dodałam dział "Pogotowie literackie" na wszelkie pytania techniczne dotyczące pytania i "Biblioteczkę" na dyskusje o książkach. "Szuflady" zniknęły i obecnie mają zmienioną formę - każdy dział (Proza, Miniatury i drabble, Opowiadania i fragmenty powieści) ma swój poddział "Archiwum", ale nie znajdują się już tam teksty "starsze", tylko te wycofane przez autorów oraz te użytkowników usuniętych i zbanowanych. Uznałam, że z uprzejmości "od piszącego do piszącego" warto uniemożliwić komentowanie tekstu osób, których na forum już nie ma.  

Ponadto wprowadziłam parę nowych grup - najbardziej zauważalny jest "podział" na "Aktywnych użytkowników" i "Nowych Artefaktowiczów". Nowym Artefaktowiczem jest się do przekroczenia progu 50 postów, potem przechodzi się do grupy aktywnych użytkowników ;) Nie idą za tym dodatkowe obostrzenia, uprawnienia obu grup są jednakowe. 

edycja z dnia 10.10: niestety dodatek do skryptu jednak nie działa prawidłowo po migracji, na ten moment nowa zasada jest więc zawieszona.

Awatar użytkownika
Zdzisław
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#13 » 16 paź 2019, o 16:18

Dzięki :)

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#14 » 18 paź 2019, o 20:39

Łączenie postów 

Na forum dodałam usprawnienie, które łączy posty tego samego użytkownika dodane pod sobą w odstępie czasowym mniejszym niż 24 godziny. Że pojawił się problem dodawania wielu postów pod sobą - wszyscy zauważyliśmy ;) Tak więc nie musicie kłopotać się edytowaniem postów, skrypt zawsze automatycznie je połączy. Poprzednio niekoniecznie to działało, ale obecnie powinno bez zarzutu.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#15 » 21 paź 2019, o 16:16

Reklamy  

Poniższy punkt regulaminu: 

Na forum obowiązuje zakaz umieszczania reklam - stron, produktów, odnośników do sprzedaży etc. Wyjątek stanowią tematy do tego przeznaczone.

zyskał następujące brzmienie: 

Na forum obowiązuje zakaz umieszczania postów oraz odnośników mających charakter reklamowy - dotyczy to w szczególności stron i produktów, w tym również książek i tomików. Wyjątek stanowi publikacja reklam w tematach do tego przeznaczonych przez użytkowników posiadających przynajmniej 25 postów.

Jestem całkowicie za chwaleniem się swoimi sukcesami, ale forum w ostatnich miesiącach wyjątkowo często jest używane tylko i wyłącznie jako forum reklamowe, pojawia się coraz więcej i więcej użytkowników, którzy zostawiają reklamę i nie pojawiają się nigdy więcej. Zaostrzyliśmy więc zasadę mówiącą o zamieszczaniu reklam na forum i obecnie można je publikować po napisaniu 25 postów.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#16 » 1 lis 2019, o 11:03

Publikowanie 

Zapis regulaminu mówiący o prawach autorskich i publikacji na forum został rozszerzony. Jest to informacja nieco pro forma, bo dla was i w praktyce nie zmienia się nic ;) Niemniej chciałam poinformować, bo być może dla kogoś zasady te zabrzmią nieco strasznie i ktoś przestraszy się, czy nie ma w nich drugiego dna. To wszystko oczywistości, które wprowadziłam do regulaminu, bo zdarzają się pytania i różne sytuacje z tym związane. 

Dodanie tekstu jest dobrowolne, wiąże się z jego ogólnodostępnością, możliwością czytania oraz komentowania go przez użytkowników Forum i osoby postronne. Publikacja jest jednoznaczna z udzieleniem niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z utworu, które polega na niekomercyjnym wykorzystaniu całości lub części publikowanego utworu na łamach Forum. Forum ani jego właściciele nie przejmują praw autorskich do dodanych na Forum tekstów.

To wszystko, co już wszyscy wiemy, bo zresztą w ten sposób działają wszystkie portale literackie, ale ze względów praktycznych powinny być dookreślone w regulaminie. Nie przejmujemy nigdy praw autorskich ani osobistych, ani majątkowych, to zawsze wasz tekst. Dodanie tekstu na forum jest dobrowolne i dodając tekst zgadzamy się na to, by wisiał on na forum i by mogli go czytać oraz komentować użytkownicy (i osoby niezalogowane). Ale, co za tym idzie, czuję potrzebę podkreślenia, że to jest wasza dobrowolna decyzja i rzucam w eter prośbę, by traktować dodawanie na forum nieco poważniej, niż traktują to niektórzy. Zdarzało mi się już wiele nieprzyjemnych sytuacji, gdy ktoś dodał tekst, otrzymał pod nim krytykę, a później wypisywał do mnie wiadomości z pretensjami, że nie życzy sobie, by X i Y go czytali i komentowali, oraz ze żąda usunięcia komentarzy i tekstu pod groźbą spotkania się w sądzie. Stąd uściślenie w regulaminie słów o udzieleniu licencji.  

Co za tym poniekąd idzie, postanowiłam zmienić również zapis dotyczący wycofywania tekstów i wygląda on obecnie tak: 

Dodany tekst może zostać wycofany z Forum za zgodą i powiadomieniem administracji. W przypadku uzyskania zgody usunięta zostaje wyłącznie treść tekstu; tematy wraz z komentarzami nie są usuwane ze względu na poszanowanie pracy poświęconej przez czytelników skomentowanie tekstu. Dodatkowo każde samowolne usunięcie tekstu może być karane ostrzeżeniami bądź banicją. Prosimy poważnie zastanowić się nad publikowaniem tekstów.

Ale nie bójcie się, w praktyce również niewiele się zmieni. Jeżeli ktoś potrzebuje wycofać tekst, bo na przykład chce go wysłać na konkurs, naprawdę nie mam nic przeciwko, rozumiem to, sama wycofywałam swoje teksty z podobnych powodów. Wystarczy dać mi znać.  

Przywróciłam zasadę mówiącą o powiadomieniu i uzyskaniu zgody administracji z dwóch względów - bo gdy nie było obowiązku informowania, nie robił tego nikt i zdarzały się sytuacje, że jedna osoba jednego dnia usunęła 10 swoich tekstów dodanych w ciągu ostatnich dni i cała pierwsza strona działu to były wykropkowane teksty. Powstawał irytujący dla czytelników bałagan w dziale, a my nie zawsze się orientowaliśmy, że X lub Y postanowił zwinąć swoje teksty. 

A drugi powód jest związany z sytuacją, którą opisałam powyżej - nie mamy obowiązku usuwać wszystko, co sobie użytkownik zażyczy, bo dodał tekst dobrowolnie i zgodził się tym na wszystko, co z dodaniem jest związane.  

Podsumowując - nie martwcie się, w praktyce niewiele się zmieni ;)

Wróć do „Organizacja”