Istotne zmiany w Regulaminie i inne informacje dla użytkowników

Zbiór regulaminów i zasad panujących na forum Artefakty oraz tematy organizacyjne.
Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Post#16 » 1 lis 2019, o 11:03

Publikowanie 

Zapis regulaminu mówiący o prawach autorskich i publikacji na forum został rozszerzony. Jest to informacja nieco pro forma, bo dla was i w praktyce nie zmienia się nic ;) Niemniej chciałam poinformować, bo być może dla kogoś zasady te zabrzmią nieco strasznie i ktoś przestraszy się, czy nie ma w nich drugiego dna. To wszystko oczywistości, które wprowadziłam do regulaminu, bo zdarzają się pytania i różne sytuacje z tym związane. 

Dodanie tekstu jest dobrowolne, wiąże się z jego ogólnodostępnością, możliwością czytania oraz komentowania go przez użytkowników Forum i osoby postronne. Publikacja jest jednoznaczna z udzieleniem niewyłącznej i nieodpłatnej licencji na korzystanie z utworu, które polega na niekomercyjnym wykorzystaniu całości lub części publikowanego utworu na łamach Forum. Forum ani jego właściciele nie przejmują praw autorskich do dodanych na Forum tekstów.

To wszystko, co już wszyscy wiemy, bo zresztą w ten sposób działają wszystkie portale literackie, ale ze względów praktycznych powinny być dookreślone w regulaminie. Nie przejmujemy nigdy praw autorskich ani osobistych, ani majątkowych, to zawsze wasz tekst. Dodanie tekstu na forum jest dobrowolne i dodając tekst zgadzamy się na to, by wisiał on na forum i by mogli go czytać oraz komentować użytkownicy (i osoby niezalogowane). Ale, co za tym idzie, czuję potrzebę podkreślenia, że to jest wasza dobrowolna decyzja i rzucam w eter prośbę, by traktować dodawanie na forum nieco poważniej, niż traktują to niektórzy. Zdarzało mi się już wiele nieprzyjemnych sytuacji, gdy ktoś dodał tekst, otrzymał pod nim krytykę, a później wypisywał do mnie wiadomości z pretensjami, że nie życzy sobie, by X i Y go czytali i komentowali, oraz ze żąda usunięcia komentarzy i tekstu pod groźbą spotkania się w sądzie. Stąd uściślenie w regulaminie słów o udzieleniu licencji.  

Co za tym poniekąd idzie, postanowiłam zmienić również zapis dotyczący wycofywania tekstów i wygląda on obecnie tak: 

Dodany tekst może zostać wycofany z Forum za zgodą i powiadomieniem administracji. W przypadku uzyskania zgody usunięta zostaje wyłącznie treść tekstu; tematy wraz z komentarzami nie są usuwane ze względu na poszanowanie pracy poświęconej przez czytelników skomentowanie tekstu. Dodatkowo każde samowolne usunięcie tekstu może być karane ostrzeżeniami bądź banicją. Prosimy poważnie zastanowić się nad publikowaniem tekstów.

Ale nie bójcie się, w praktyce również niewiele się zmieni. Jeżeli ktoś potrzebuje wycofać tekst, bo na przykład chce go wysłać na konkurs, naprawdę nie mam nic przeciwko, rozumiem to, sama wycofywałam swoje teksty z podobnych powodów. Wystarczy dać mi znać.  

Przywróciłam zasadę mówiącą o powiadomieniu i uzyskaniu zgody administracji z dwóch względów - bo gdy nie było obowiązku informowania, nie robił tego nikt i zdarzały się sytuacje, że jedna osoba jednego dnia usunęła 10 swoich tekstów dodanych w ciągu ostatnich dni i cała pierwsza strona działu to były wykropkowane teksty. Powstawał irytujący dla czytelników bałagan w dziale, a my nie zawsze się orientowaliśmy, że X lub Y postanowił zwinąć swoje teksty. 

A drugi powód jest związany z sytuacją, którą opisałam powyżej - nie mamy obowiązku usuwać wszystko, co sobie użytkownik zażyczy, bo dodał tekst dobrowolnie i zgodził się tym na wszystko, co z dodaniem jest związane.  

Podsumowując - nie martwcie się, w praktyce niewiele się zmieni ;)

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#17 » 5 lut 2020, o 17:32

Zmiana regulaminu 

Ogłaszam, że zmianom uległ regulamin forum - są to jednak zmiany czysto kosmetyczne. Skróciłam większość zapisów przy zachowaniu sensu zasad - by skrócić jednocześnie regulamin. Wiadomo, że im regulamin krótszy, tym bardziej przyjazny dla użytkownika ;) 

Strona "startowa" 

Po wylogowaniu się z forum może zaskoczyć was wygląd strony głównej forum - w ramach testów dodałam stronę z opisem forum, zachęcającą do rejestracji. Układ działów, tematy etc. zobaczycie po zalogowaniu. Zobaczymy, czy to rozwiązanie zostanie z nami na dłużej.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#18 » 31 mar 2020, o 20:08

Limit znaków  

Podniosłam skryptowy limit znaków do 36 tysięcy znaków ze spacjami, co oznacza, że w jednym temacie możecie dodać maksymalnie tekst do tej wartości ;) Jest to niemalże dwukrotnie więcej, niż poprzedni limit, więc zachęcam do korzystania.  

Korzystajcie z tej możliwości. Nie ma w końcu sensu dzielić tekstów na cztery części, jeżeli obecnie będziecie mogli go zmieścić w dwóch. 

Tym samym w regulaminie obecnie brzmi to tak: 

Każdy tekst literacki należy umieścić jako odrębny temat w odpowiednim dla jego gatunku dziale; jeżeli tekst przekracza objętość dopuszczalną przez skrypt, należy wrzucić go w częściach (jako osobne tematy).

Wcześniej w ww. zasadzie była informacja o limicie w znakach, uprościłam do informacji o limicie.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#19 » 31 mar 2020, o 21:56

To już jest dwadzieścia stron standardowych. Można się rozpędzić. Chyba udało mi się kiedyś coś poniżej takiego limitu napisać. :)

Wróć do „Organizacja”