Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

To zdanie.

Wszelkie formy krótkie prozatorskie. Drabble, miniatury, szorty.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania.

Przydatne definicje
drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.
nico
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

To zdanie.

Post#1 » 18 maja 2019, o 10:52

„Nie wzbogacam się przez nabywanie, tylko przez odrzucanie.”¹ Przyglądam się temu zdaniu. Przyklejam taśmą klejącą do ściany i gapię się godzinami, rzucam w nie lotkami. Śpię z nim. Biorę to zdanie i wkładam ostrożnie do niebieskiej walizki. Wsiadam z nią do tramwaju i jadę do laboratorium. Trzy przystanki:
Dworzec Główny.
3’
Poczta Główna
2’
Starowiślna
2’
Miodowa.
Razem siedem minut.
Po założeniu białego fartucha i okularów - umieszczam je w klatce i obserwuję.
Dwa tygodnie.
Wszystkie obserwacje zapisuję w czarnym dzienniku. Bardzo grubym. Zdanie jest zupełnie spokojne. Karmię je trzy razy dziennie, podaję leki, myję, opiekuje się nim. Zupełnie nie wiem co mam z nim zrobić. Zdanie składa się z wyrazów. Wyraz składa się z liter. Wszystko połączone jest ze sobą łańcuchem DNA. Biorę młotek, dłuto i rozbijam to zdanie na atomy.
Mnóstwo kolorów.
Ulatują szybko, za szybko - w górę. Nad sobą widzę dziurę przez którą uciekają. Chciałbym zobaczyć co w niej jest, wsadzić głowę do dziury i się rozejrzeć. Nie mogę. Ona jest za wysoko. Bardzo chcę, ale jestem przywiązany do podłoża błahymi, zupełnie nieważnymi sprawami. Jestem zawieszony idealnie pośrodku. 
Po zdaniu nie pozostało śladu, ale ono zaistniało gdzieś indziej. Wiem to. Atomy musiały się znów połączyć. Taka jest chemia zdań. Jestem zbyt lekki, by dotknąć podłogi i zbyt ciężki, by zajrzeć przez dziurę. Gdybym zaczął tylko nabywać - zrobiłbym się ciężki i spadł z hukiem, rozbił na milion części. Odrzucić wszystkiego nie jestem jeszcze gotów - krępuje mnie zbyt dużo spraw przywiązanych do mych nóg. Tych przyziemnych. 

¹Sławomir Mrożek „Dziennik”.

Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

To zdanie.

Post#2 » 19 maja 2019, o 19:41

Interesująca miniaturka. Zdaję się, że pochwalasz minimalizm. A może się mylę?

Zebra
lekki sztylet
lekki sztylet

To zdanie.

Post#3 » 20 maja 2019, o 22:58

Ciekawe z wyobraźnią napisane. Chemiczne podejście do pisania, pisarz jako chemik pracujący w swoim laboratorium, rozbiera zdania, słowa na czynniki pierwsze. Ciekawy eksperyment.

Wróć do „Miniatury i drabble”