Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Obsesja

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż 25000 tysięcy znaków ze spacjami, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

Stalkerka
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Obsesja

Post#1 » 10 lut 2020, o 12:51

Jesteś moim noworocznym prezentem.Od losu i przeznaczenia. 

iedni zapas czasowy oraz fakt, że nie lubisz zbyt wcześnie wstawać. 

Tak jak ja - nie znoszę roboczych poranków, gdy niebo jest jeszcze blade jak niezapisana żadnym słowem kartka papieru lub twarz umierającej starszej kobiety, która od dawna nie ma już rumieńców. 

"Ukrzyżuj Ją" - woła tłum. 

Każde społeczeństwo potrzebuje kozła ofiarnego. 

Nawet miłość nie łączy tak ludzi jak kozioł ofiarny. 

Zmywam z siebie codzienny brud.I perfumy Poison Hypnotic.Za każdym razem gdy wyruszam w miasto by odnaleźć molekuły Twojej obecności spryskuję się nimi. 

Moja obsesja na Twoim punkcie ma zapach Poison. 

Jestem dla Ciebie jak trucizna. 

Zaburzam Twój spokój i poczucie bezpieczeństwa. 

Nie zaufasz już tak łatwo komuś poznanemu w sieci. 

Podświadomie będziesz się obawiać, że trafisz po raz drugi na Poison.

Tagi:

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Obsesja

Post#2 » 10 lut 2020, o 17:49

Czytałam na telefonie, więc listy przewin (żartuję) i sugestii nie wypiszę, bo, wiadomo, byłoby to naprawdę trudne. Chciałam jednak zostawić ślad pod tekstem. 

Jest naprawdę ciekawy, ujmuje bardzo realny problem, a że umiejętnie budujesz nastrój niepokoju, można też go poczuć. Całkiem sprawnie napisany, warto poprawić potknięcia (głównie powtórzenia zaimków; te, swoją drogą, należałoby zapisać małą literą). 

Warto byłoby też pomyśleć o akapitach - są bardzo krótkie, często akapit stanowi jedno zdanie, więc wizualnie tekst sprawia wrażenie poszatkowanego. Warto byłoby znaleźć jakiś kompromis pod tym względem.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Stalkerka
scyzoryk
scyzoryk

Obsesja

Post#3 » 10 lut 2020, o 21:24

Bardzo dziękuję za wszystkie sugestie i słowa krytyki. 

To fragment powieści, którą aktualnie tworzę. Pierwszej. Do tej pory tworzyłam głównie wiersze. 

Jeżeli chodzi o akapity to wiem jak je robić, ale na tym forum coś chyba robię źle, bo po raz kolejny faktycznie w niektórych miejscach są dziwnie przestawione, chyba muszę się tu jeszcze wprawić. 

Popracuję nad zaimkami. 

Na razie pracuję nad zbrodnią, która dzieje się w umyśle chorej psychicznie kobiety nieprzytomnie zakochanej w osobie poznanej w sieci, z którą jednorazowo się spotkała. Z każdym dnie kobieta, która nigdy nie popełniła nawet wykroczenia popada w dziwne szaleństwo. W efekcie wchodzi na drogę przestępczą, rani bliskich i siebie oraz przede wszystkim obiekt swojej obsesji. 

Jeszcze nie wiem jaki ostatecznie będzie finał.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Obsesja

Post#4 » 10 lut 2020, o 21:39

Nie ma za co. 

Jeżeli chodzi o akapity to wiem jak je robić, ale na tym forum coś chyba robię źle, bo po raz kolejny faktycznie w niektórych miejscach są dziwnie przestawione, chyba muszę się tu jeszcze wprawić.

Troszkę nie wiem, co masz na myśli, bo wcięcia akapitowe ustawiają się automatycznie. Ja miałam na myśli co innego (pokażę na przykładzie): 

Taki fragment: 

Na każdego stalkera - idealna ofiara.  

Ty jesteś ofiarą idealną - delikatna i wrażliwa, a jednocześnie zabójczo inteligentna i metodycznie chłodna. Dokładnie znam Twoje słabe punkty - bo ja sama mam podobne.  

Rozpracowywanie Ciebie nie jest dla mnie specjalnie trudne.  

Znam Twoje myśli i Twoje uczucia.  

Nie boisz się sieci i to Twój błąd.  

Dzięki temu mam podgląd do Twojego życia.  

On line i on real - zrządzeniem przypadku mieszkamy w tym samym mieście.  

Wystarczy kilkanaście przystanków komunikacją miejską by dzielić to samo, szare, nowohuckie osiedle.  

Najpiękniejsze osiedle mego miasta, gdyż mieszkasz na nim Ty - mój dar od losu, na który czekałam bardzo długo.  

Wiem, że teraz się mnie boisz, ale jednocześnie jesteś uspokojona.

mógłby wyglądać tak: 

Na każdego stalkera - idealna ofiara.  

Ty jesteś ofiarą idealną - delikatna i wrażliwa, a jednocześnie zabójczo inteligentna i metodycznie chłodna. Dokładnie znam Twoje słabe punkty - bo ja sama mam podobne. Rozpracowywanie Ciebie nie jest dla mnie specjalnie trudne. Znam Twoje myśli i Twoje uczucia. Nie boisz się sieci i to Twój błąd. Dzięki temu mam podgląd do Twojego życia.  

On line i on real - zrządzeniem przypadku mieszkamy w tym samym mieście.  

Wystarczy kilkanaście przystanków komunikacją miejską by dzielić to samo, szare, nowohuckie osiedle. Najpiękniejsze osiedle mego miasta, gdyż mieszkasz na nim Ty - mój dar od losu, na który czekałam bardzo długo.  

Wiem, że teraz się mnie boisz, ale jednocześnie jesteś uspokojona.

Bo proza to nie wiersz, każde zdanie nie musi być w osobnej linii ;) 

Pomysł na tekst brzmi ciekawie, trzymam kciuki za realizację.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Stalkerka
scyzoryk
scyzoryk

Obsesja

Post#5 » 10 lut 2020, o 22:24

Dziękuję. 

Niedługo kolejna część, mam dużo materiałów do opracowania. 

Pozdrawiam.

Irys
runiczny rapier
runiczny rapier

Obsesja

Post#6 » 11 lut 2020, o 12:56

Podoba się, interesujące opowiadanie, czekam na dalszy ciąg.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Obsesja

Post#7 » 15 lut 2020, o 11:37

Parę uwag, również piszę z telefonu. 

Stalkerka pisze:10-tkę.

Dziesiątkę. W tekście staramy się nie zapisywać cyfrowo, lecz słownie. 

Faktycznie przydałaby się konsolidacja tekstu. Wydaje się on poszarpany co utrudnia odbiór. 

Po kropce spacja. Ma to wyglądać tak: Koniec zdania. Początek zdania. Nie: Koniec zdania.Początek zdania.

— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”